DonanımGüncel Teknoloji HaberleriGüvenlik

TR069 güvenlik saldırısı nasıl önlenir?

Son dönemde siber saldırılar oldukça popüler bir hale geldi. Zaman zaman bizim sitemize de kaynağı belli olmayan saldırılar gerçekleştiğini görüyoruz. Sıcak savaş, soğuk savaş derken en önemli saldırının ve en önemli savaşın ise siber dünyada gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Son kullanıcı bu durumu pek ciddiye almasa da; eğitim, sağlık ve banka sistemlerini doğrudan etkileyebilecek olan bu saldırılar karşısında önlem almak durumundayız. Son günlerin en popüler siber saldırısı ise TR069 oldu.

Konuyu Zyxel Türkiye ile görüştük ve firma kendi kullanıcılarının ne yapmaları gerektiğini bizlerle paylaştı. Bu noktada yapılması gereken işlemleri adım adım sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda anlattığımız işlemleri farklı marka modemler için de uygulayabilirsiniz…

Katkılarından ve konuya verdikleri önemden dolayı Zyxel Türkiye‘ye tekrar tekrar teşekkür ederiz…

TR069 Güvenlik Saldırısı Sonrası Neler Yapılmalı?

Adım 1

Aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi ADSL hattınızı modeminizden çıkarınız

1

 

Adım 2

Açık olan modeminizi arkasındaki açma kapama tuşunu kullanarak modeminizi kapatıp tekrardan açınız.

2

Modeminizin güç ışığı sabitlendikten sonra modeminiz açılmış olacaktır. Diğer adımlara devam edebilirsiniz

Önemli Not: 3. adımda modeminizi resetledikten sonra ,modem ayarları fabrika ayarlarına dönecektir. O yüzden işleme başlamadan önce ADSL hattınızın kullanıcı adı ve şifresini not ediniz ,eğer bu bilgileri bilmiyorsanız internet hizmeti aldığınız Servis Sağlayıcı ile irtibata geçiniz. Adsl kullanıcı adı ve şifresini 8. adımda kullanarak modeminizin internet erişim ayarları yapılacaktır.

Adım 3

Modeminizi fabrika ayarlarına alma ( Resetleme ) 3. Adımdan sonra modeminizin ön tarafındaki güç ışığı sabitlendiğinde , sivri bir cisim (kalem veya kürdan..) , yardımı ile modeminizi arkasında yer alan reset tuşuna 15 saniye basılı tutunuz. Modem üzerindeki ışıklar yanıp sönmeye başlayınca ,elinizi reset tuşundan çekiniz. Böylece modeminiz fabrika ayarlarına dönecektir…

3

Adım 4

Modeminizin İnternet Ayarları Resetleme işlemi tamamlandıktan sonra modeminize ADSL hattını tekrardan takınız.

4

Modem ara yüzüne girip temel internet ayarlarını yapınız. Temel internet ayarları için modem kullanım kılavuzundan ya da aşağıdaki linke tıklayarak indireceğiniz dokümandan yararlanabilirsiniz. Resetleme işlemini yaptıktan sonra modem ayarlarınızı yapmadan önce ara yüz ekranına erişim problemi yaşıyorsanız kullanmakta olduğunuz web tarayıcısının geçmişini silmenizi öneririz.

Saldırıdan Etkilenen Zyxel Modeller ve Güncel Yazılım Linkleri

Adım 5

Yazılım yükleme prosedürü: ( Firmware upgrade ) Önemli Not: Yazılım yükleme işlemine başlamadan önce modem ile yükleme yapacağınız bilgisayarı Ethernet ( LAN ) kablosuyla bağlayınız. Modeminize ait en güncel yazılımı modeminizin modeli üzerine tıklayarak indiriniz. Boş bir internet sayfası açıp ( Chrome, Explorer, FireFox, Safari Vb. ) adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp enter a basınız karşınıza modeminizin ayarlarını yapılandıracağınız yönetim sayfası gelecektir, bu sayfa da kullanıcı adı kısmına admin Şifre ekranına ise 1234 yazarak(kurulumda şifreyi değiştirmediyseniz, değiştirdiyseniz yeni şifrenizi giriniz) modem ara yüz ekranına giriş yapınız.

5

Modem ara yüzünden; Bakım>Firmware güncelleme>Dosya Seç bölümden size gönderilen yada yukarıda bulunan model numarasından indirmiş olduğunuz .bin uzantılı dosyayı bulup yükleme başlatınız. Bu güncellemeden sonra TR069 port açığı artık giderilmiş oluyor.

6

Adım 6

Boş bir internet sayfası açıp ( Chrome, Explorer, FireFox, Safari Vb. ) adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp enter a basınız karşınıza modeminizin ayarlarını yapılandıracağınız yönetim sayfası gelecektir, bu sayfa da kullanıcı adı kısmına admin Şifre ekranına ise 1234 yazarak modem ara yüz ekranına giriş yapınız .Aşağıdaki resimdeki gibi Bağlantı durumu>Sistem Bilgisi> Firmware Versiyonu bölümünde modeminizin güncel yazılımı aldığını kontrol ediniz. Yazılım ismini aşağıdaki tablodan teyit ediniz.

7

İşlem bittikten sonra modeminizde olması gereken yazılımı aşağıdaki tablodan teyit edebilirsiniz.

8

 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu