GenelGüncel Teknoloji HaberleriTikTok

TikTok Çok Büyük Bir Para Cezasına Çarptırıldı

TikTok çok büyük bir para cezasına çarptırıldı. Uygulamanın güvenlik endişeleriyle alakalı sorunları bitmek bilmiyor.

TikTok çok büyük bir para cezasına çarptırıldı. Uygulamanın güvenlik endişeleriyle alakalı sorunları bitmek bilmiyor.

Popüler sosyal medya platformu TikTok, 15 Eylül 2023’te İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından 345 milyon Euro (367 milyon $) para cezasına çarptırıldı. Ceza, Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) ve çocukların gizliliğini koruma yasalarının ihlali nedeniyle veriliyor. Bu ceza, Çinli şirkete Avrupa’da uygulanan en büyük ceza oldu. DPC, TikTok’u iki ana ihlal nedeniyle özellikle eleştirdi:

  • Çocukların verilerinin işlenmesi
  • Genç kullanıcılar için yeterli güvenlik önlemlerinin sağlanamaması.

Reuters’e göre Avrupalı düzenleyiciler dün cezayı duyurdular ve bu, TikTok’un bu tür sorunlarla ilk karşılaşması değil. TikTok’un araştırması, kayıt olurken reşit olmayan kullanıcıların hesaplarını varsayılan olarak “herkese açık” olarak ayarladığını ortaya koyuyor. Böylece reşit olmayanların paylaştığı videoları herkes izleyebilir ve yorum yapabilir. Bu durum büyük olasılıkla 13 yaşın altındaki çocukların riskli içeriğe maruz kalmasıyla sonuçlanacak. Ayrıca TikTok, Aile Eşleştirme aracılığıyla bağlantı kurulurken kullanıcının bir çocuk kullanıcının ebeveyni veya vasisi olup olmadığını doğrulamaz. Avrupa’da TikTok’a verilen büyük para cezasının nedenleri bunlar. Bu makale, para cezasının ayrıntılarını, TikTok’a etkilerini ve dijital çağda çocukların gizliliğini çevreleyen daha geniş sorunları inceleyecek.

TikTok Saat
TikTok Saat

Ceza ve Önemi

DPC tarafından TikTok’a verilen 345 milyon Euro’luk para cezası, dijital çağda gizlilik ve veri koruması konusunda devam eden tartışmalarda büyük bir gelişme. 2018’de yürürlüğe giren GDPR, şirketlerin kişisel verileri, özellikle de çocuklara ait verileri nasıl ele alacağına ilişkin katı kurallar belirleyen dönüm noktası niteliğinde bir gizlilik yasasıdır. DPC’nin TikTok’a bu kadar büyük bir para cezası uygulama kararı, AB’nin bu yasaları uygulama konusundaki tutumunu gösteriyor. Ayrıca markaları eylemlerinden sorumlu tutmaya da hazır.

TikTok’un ana şirketi ByteDance, 2019 yılında çocukların gizlilik yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldığı Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de benzer incelemelerle karşı karşıya kaldı. Ancak DPC’nin verdiği 345 milyon Euro tutarındaki para cezası, şirketin bugüne kadar karşılaştığı en büyük ceza oldu.

TikTok Cevap Verdi

İrlanda Veri Koruma Komiseri (DPC), TikTok’un 31 Temmuz 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında birden fazla AB gizlilik yasasını ihlal ettiğini belirtti. TikTok’un sözcüsü olan şirket, özellikle para cezasının boyutu olmak üzere karara katılmıyor. TikTok, DPC soruşturması öncesinde attığı adımlar nedeniyle suçlamaların çoğunun artık geçerli olmadığını savunuyor. DPC soruşturması Eylül 2021’de başladı. TikTok, 2020 itibarıyla kusurlarının çoğunun, soruşturma bir yıl sonra başlamadan önce giderildiğini savunuyor.

TikTok, Kasım 2020’de aile eşleştirmeye daha sıkı ebeveyn denetimleri ekledi. Ayrıca Ocak 2021’de 16 yaşın altındaki tüm kayıtlı kullanıcılar için varsayılan ayarı “özel” olarak değiştirdi. TikTok Cuma günü yaptığı açıklamada, gizlilik materyallerini daha da güncellemeyi planladığını söyledi. Kamu ve özel hesaplar arasındaki ayrım daha net. Ayrıca 16-17 yaş arası yeni kullanıcıların gelecekte uygulamaya kaydolurken varsayılan olarak özel bir hesap seçeceği de belirtildi.

TikTok, veri toplama uygulamaları ve bunun genç kullanıcılar için oluşturduğu potansiyel riskler nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Platform, kullanıcılarından konumları, cihaz bilgileri ve tarama geçmişleri dahil olmak üzere çok çeşitli bilgileri toplar. Bu veriler, kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek ve hedefe yönelik reklamlar sunmak için kullanılıyor ancak aynı zamanda gizlilik ve kötüye kullanım potansiyeline ilişkin endişeleri de artırıyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu