İkinci El Otomobil Pazarı Tepetaklak!

İkinci el otomobil pazarı büyük bir düşüş içerisinde. Son gelişmelere bakılırsa gariciler bundan pek bir muzdarip.

Bundan altı ay öncesine kadar ikinci el otomobil pazarı Türkiye’de ilginç bir noktaya gelmişti. Sıfır araç satın almak en çok kazandıran yatırım araçlarından birine dönüştü. Hatta bırakın sıfır araç alıp bekletmeyi, ikinci el araç piyasasında bile fiyatlar sıfırdan daha pahalıydı.

Bunun tabii farklı etkenleri vardı. İlk olarak sıfır araçlara erişim çok zordu. Kullanıcılar sıfır araç sahibi olmak için bayilerde isim yazdırıp sıranın kendisine gelmesini bekliyordu. Ne hikmetse araçlar geliyor, fakat sıra bekleyenlerde bir azalma olmuyordu. Gelen sıfır araçlar birileri tarafından toplu olarak satın alınıyor ve stok yapılıyordu. Bu süreçte pek çok kişi fiyat artışlarını da fırsat bilerek hem sıfır hem de ikinci el otomobil pazarında kendi piyasasını oluşturdu.

İkinci El Otomobil Pazarı Durmuş Vaziyette

Son raporlar rüzgarın tersine döndüğünü ve artık sıfır ya da ikinci el aracın bir yatırım aracı olmaktan çıktığını gösteriyor. Öncelikle sıfır araçlara artık ulaşılabiliyor. Hatta birçok bayi yıl sonu yaklaşırken hedeflerini tutturabilmek için dikkat çeken kampanyalar duyurmayı sürdürüyor.

Türkiye ekonomisinde yaşanan enflasyon, kur krizi ve son olarak krediye erişimin zorlaşmasıyla birlikte ikinci el otomobil piyasası deyim yerindeyse tepetaklak oldu. Sektörde son üç aya göre talep yüzde 60 düşerken, özellikle oto galericiler eski fiyatları mumla arar oldu. Talebin düşmesiyle birlikte bazı galerin işçi çıkardığı ve hatta kapanma noktasına geldiği aktarılıyor. Galericiler daha önce şişirilmiş fiyatlardan satın aldıkları araçları ellerinden çıkaramıyor, zira ciddi manada kayıp yaşayacaklar.

Konu hakkında İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu değerlendirmede bulundu:

“İkinci el otomobil piyasası 3 aydan beri durgunluk yaşıyor. Bazı marka modellerde yüzde 5-10 arası indirimler söz konusu. Tabi burada sektörümüzün en önemli problemi olan kayıt dışı diye tabir ettiğimiz al sat işi yapanların piyasadan elini çekmesiyle birlikte sektörde bir boşluk oluştu. Tabi bu oluşan boşlukta hem sıfır araç bayilerinde hem de ikinci el otomotiv sektöründe bir stok birikmesi meydana geldi. Bununla ilgili bayiler şuanda kampanya başlatmış durumda. Bazı marka modellerde sıfır faizli kampanyalar bazılarında da vadesi uzatılmış kampanyalar düzenlenmekte. Tabi bu şekilde de ikinci el otomobil piyasasında da durgunluk söz konusu oluşturuyor. Aslında sektör olarak istediğimiz bir duruma geldik. Pandemi döneminde araç fiyatları ciddi manada yükselmişti. Gerçek alıcılar araca erişim konusunda fiyatlama anlamında zorlanıyorlardı. Geçtiğimiz aylara göre talep yüzde 60 düştü”

Öte yandan noterlerde ve ekspertizlerde yoğunluk ortadan kalmış durumda. İkinci el otomobillerin satışındaki durgunluk bu sektörlere de yansıdı. Noterlerde bir yoğunluk oluşuyordu fakat şuanda o yoğunluk tamamen ortadan kalktı. Bakanlığın aldığı son karardan sonra al satçı diye tabir edilen kişiler yıl içerisinde 3 araç satışı yaptıktan sonra 4’üncü araçta noterlerde satış yapamaz duruma geldiler.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu