GenelGüncel Teknoloji HaberleriTeknoloji

Telefonlardaki parmak izi polislere engel oluyor

FBI geçtiğimiz aylardan Apple‘dan telefonlara “arka kapı” denilen güvenlik açığı bırakmasını talep etmişti ve Tim Cook buna karşı gelmişti. Daha sonra Google ve Yahoo‘da buna karşı çıkmış ve teknoloji dünyaıs bu noktada ikiye ayrılmıştı. Kimi kullanıcılar bunun verilmesini uygun görürken birçok kişi ve kurum da bunun kötü niyetli de kullanılabileceğinin altını çiziyor. Zaten mahkemeler bu süreçte bir donanımın kilidinin kırılmasına hükmediyorsa o kilit zaten açılıyordu. Bu arka kapı ise insanların izlenmesi anlamına geliyordu ki birçok kişi buna karşı çıktı. FBI, Apple‘a farklı yollardan gözdağı verirken zaten üretimini Çin’de yapan Apple‘ın genel merkezini de Çin’e taşıması gündeme gelmişti. Şimdilik süreç duruldu zira mahkeme Apple lehinde karar verdi. Ülkemizde olsa bu durum nasıl karşılanırdı bunu tam olarak bilemiyoruz. İngiltere’de geçtiğimiz gün yaşanan bir olay aslında kolluk kuvvetlerinin işinin ne kadar da zor olduğunu ortaya koyuyor. Bir kaçakçıyı takip eden İngiliz polisi suçlunun telefonuna erişmek için adamı saatlerce takip etmek zorunda kaldı ve şahıs telefonla konuştuğu anda da bir anda adam yakalandı. Bir polis memuru ekran kilidi olmayan telefonu aldı ve bilgileri içinden alana kadar da sürekli ekranına dokunarak telefonun kilit ekranına geçişini engelledi. Telefonlardaki parmak izi  polis kuvvetlerine engel oluyor mu olmuyor mu bunun kararını da siz verin.

Telefonlardaki parmak izi
Telefonlardaki parmak izi

Bu durum gerçekten oldukça komik zira suçlu yakalanıp parmak izi telefona dokundurulabilirdi diye düşünebilirsiniz ama bu durum İngiltere’de yasak. Yakalanan bir suçlu kendisi istemediği sürece parmağını telefonuna dokundurmak zorunda değil. Bu da polislerin işini oldukça zorlaştırıyor. Amerika’da ise polis kendi rızası olmasa da suçlunun parmağını telefona dokundurabiliyor. Peki, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Huawei neden başarılı oluyor anlaşıldı!

huawei

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu