Akıllı TelefonAppleCep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriSamsung

Telefon Gövdesi Alüminyum mu, Paslanmaz Çelik mi yoksa Titanyum mu Olmalı?

Akıllı telefonların gövdesi hangi malzemeden yapılmalı? Alüminyum mu, paslanmaz çelik mi yoksa titanyum mu omalı?

12 Şubat 2024 13:51

Telefon üreticileri, geliştirdikleri modellerin iç donanımlarına oldukça önem veriyor. Telefonun işlemcisi, kamera lensi ve bataryası gibi özelliklerin fiyatına göre iyi olması, o telefonun çok satmasına neden oluyor. Peki telefonların gövdesi hangi malzemeden yapılmalı? Bunun için 3 farklı materyal bulunuyor: alüminyum, paslanmaz çelik ve titanyum. Her birinin farklı avantajları bulunuyor. Bu noktada şu an telefonların çoğunda alüminyum varsayılan malzeme olarak kullanılıyor. Apple titanyuma geçmeden önce birkaç yıl paslanmaz çelik kullandı ve Samsung ise bu hamleyi takip etti. Sizce telefonların gövdesi Alüminyum mu titanyum mu yoksa paslanmaz çelik mi olmalı?

Alüminyum mu Daha Sağlam Yoksa Titanyum mu ?

Alüminyum ucuz ve hafiftir. Paslanmaz çelik ise büyük bir dayanıklılığı var fakat ağır bir malzemedir. Apple’ın titanyuma geçmesinin nedeni ise alüminyumdan daha dayanıklı ancak çelikten daha hafif olması. Örneğin 14 Pro max 240 gram, 15 Pro Max ise 221 gram ağırlığında. Ayrıca titanyumun işlenmesi zor ve pahalı olduğundan daha sınırlı.

Xiaomi 14 Pro, Android tarafında ilk titanyum çerçeveye sahip materyali kullanan model oldu. Samsung Galaxy S24 Ultra modelinde dış yüzeyi oluşturan titanyum  şeritleri tutmak için alüminyum bir çerçeve ve plastik kullanıyor. 15 Pro Max’te ise yapı biraz farklı ve titanyum doğrudan alüminyum çerçeve ile kaynaştırıldı. Alüminyum, metaller arasında en sert olanı değil, bu yüzden yalnızca mühendisliği yüksek telefonlarda bükülme testlerinden geçebildi. Alüminyum ayrıca telefonunuzu düşürürseniz kolayca çizilir ve çöker; paslanmaz çelik ve titanyum daha dayanıklıdır. Paslanmaz çeliği Apple 2017 yılında iPhone X modelinden geçtiğimiz yıl çıkan 14 Pro modeline kadar birçok telefonda kullandı.

Sizce akıllı telefonların gövdesi alüminyum mu yoksa titanyum mu olmalı?

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu