Akıllı TelefonAndroidGenelGüncel Teknoloji HaberleriMobirollerTeknoloji

Teknolojik Ürünlerde İade ve Cayma Hakkı Kalktı!

Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre teknolojik ürünlerde iade ve cayma hakkı kalktı. Peki, müşteriler şimdi ne yapacak?

Türkiye’de yasalar değişmeye devam ediyor. Şimdi de teknolojik ürünler hakkında yeni bir düzenleme yapıldı. Resmi Gazete’de yayılanan habere göre; mesafeli satışlarda aracı hizmet sağlayıcılara yeni yükümlülükler getirildi. Bu yeni yasadan sonra tüketiciler cayma ve iade hakkını kullanamayacak.

Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, taşıt ve drone başta olmak üzere ilgili resmi sicillerine kayıt ve tescili zorunlu olan taşınırlar, tescil veya kayıt sonrası kullanılmamış mal olarak tekrar satışa konu edilememesi, kurulum veya montajı satıcı veya yetkili servis tarafından yapılan malların ilave maliyete katlanılmadan yeniden satışa konu edilememesi için tüketicilerin tam ve doğru olarak bilgilendirilmesi şartı ve sözleşenlerin mutabakatı ile cayma hakkı kullanımından istisna tutuldu.

Bu düzenlemeyle alışveriş kararı öncesi tüketicilerin gerekli ve yeterli araştırmayı yaparak söz konusu hakkın gereksiz ve keyfi kullanımının neden olduğu kaynak israfının önlenmesi, çoğunluğu ithal olan bu malların neden olduğu ithalat giderlerinin azaltılması, çevreye verilen zararın engellenmesi, sürdürülebilir tüketim ve yeşil dönüşüme katkı sağlanması amaçlandı.

2023 Akıllı Telefon

Yapılacak olan bu yeni düzenleme 1 Ekim 2022’de yürürlüğe girecek. İnternet üzerinden yapılan alışverişler bu yeni düzenlemeden sonra biraz sıkıntıya uğrayabilir. Bu yasa insanları göre göre cihaz almaya mağazalara yönlendirecek gibi görünüyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu