Güncel Teknoloji HaberleriTCLTelevizyon

TCL, Çin’de Nisan Ayında Televizyon Lideri Oldu

Popüler televizyon üreticilerinden olan TCL, Nisan ayında Çin içindeki televizyon sevkiyatlarında birinci hale geldi.

Çin TV pazarında hafif bir düşüş yaşanırken Runto Technology’nin verilerine göre TCL, Nisan 2024 sevkiyatlarında şaşırtıcı bir lider olarak karşımıza çıkıyor.

Çin’deki genel markalı TV sevkiyatları Nisan ayında yıllık %10,2 düşüşle 2,47 milyon adede ulaştı. Bu düşüş, kümülatif sevkiyatların 2023’ün aynı dönemine kıyasla %3,2 oranında azalmasıyla yılbaşından bugüne eğilimin devamını sağlıyor.

Ancak TCL, Nisan sevkiyatlarında yıllık %8’lik etkileyici bir artışla bu trende meydan okudu ve yaklaşık 540.000 adede ulaştı. Bu artış, TCL’yi ayın en yüksek büyümesine sahip marka haline getirerek Çin TV pazarının zirvesindeki konumunu sağlamlaştırıyor.

Hisense, Skyworth ve Haier gibi köklü oyuncular sevkiyatlarda düşüşler görse de TCL’nin başarısı çeşitli faktörlere bağlanabilir. Şirket, belirli pazar segmentlerine odaklanmaktan veya tüketicilerde yankı uyandıran stratejik fiyatlandırmadan faydalanıyor olabilir. Ayrıca TCL’nin marka bilinirliği ve pazarlama konusundaki çabaları satışların artmasını sağlayabilir.

Bir diğer büyük oyuncu olan Xiaomi de olumlu işaretler gösterdi. Redmi alt markası da dahil olmak üzere Xiaomi, Nisan ayında yaklaşık 450.000 adet sevk ederek %18,2 pazar payı elde etti. Bu, Mart 2024’e kıyasla %1,8’lik bir artışı temsil ediyor. Xiaomi’nin büyümesi, tüketicilerin çoğunlukla rekabetçi olan TV tekliflerine olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor.

Bu arada, Huawei’nin birinci sınıf, geniş ekran TV’lere yönelik stratejik geçişi meyvesini veriyor gibi görünüyor. TCL ve Xiaomi ile karşılaştırıldığında daha düşük sevkiyat hacmine rağmen Huawei’nin Nisan rakamları, yıllık bazda devam eden bir artış ve karlılığın arttığını gösteriyor. Bu, üst düzey ürünlere odaklanmanın olumlu sonuçlar verdiğini gösteriyor.

Çin TV pazarındaki yavaşlama, ekonomik belirsizlikler veya mevcut TV’lerin değişim döngüsündeki potansiyel doygunluk gibi çeşitli faktörlere bağlanabilir. Ancak TCL’nin başarısı ve Xiaomi’nin istikrarlı büyümesi, fırsatların hala mevcut olduğunu gösteriyor. Bu markaların Huawei‘nin stratejik değişimiyle birlikte önümüzdeki aylarda pazarda nasıl yön bulmaya devam edeceğini görmek ilginç olacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu