Tablet Satışlarında Son Durum Ne?

Tablet satışları pandemi döneminde yükseliş geçmişti. Peki, şimdi tablet pazarında durum ne? İşte yayınlanan son veriler.

Koronavirüs pandemisi döneminde tablet satışları bir anda fırlamıştı. Ancak bu artışın devamı gelemdi. International Data Corporation (IDC), 2022’nin üçüncü çeyreği (Q2) için dünya çapında tablet ve Chromebook gönderileri raporunu yayınladı. IDC’ye göre, küresel tablet sevkiyatları 2022’nin 3. çeyreğinde 38,6 milyon adede ulaştı ve yıllık bazda %8’lik bir artışı temsil ederken, Chromebook’lar düşüşe devam ederken, gönderiler yıllık bazda yüzde 34,4 düşüşle 4,3 milyon adede geriledi.

Daha önce bildirildiği gibi, tablet pazarı 2022’nin 3. çeyreğinde %8,8 artarak düştü. Apple, 2022’nin 3. çeyreğinde %37,5 pazar payı ve 14,5 milyon sevkiyatla sektöre liderlik etmeye devam ediyor. Apple’ın ardından, yıllık bazda %4’lük düşüşe rağmen %18,4 pazar payına ve 7,1 milyon birim sevkiyata sahip Samsung geliyor. Amazon’un Kindle okuyucusu, 4.3 milyon adet sevk ile sağlam bir şekilde üçüncü sırada yer alıyor.

Lenovo’nun birim sevkiyatları yıllık bazda yüzde 36,6 düşerek 2,7 milyon adet sevkiyatla dördüncü sıraya düştü. Huawei, yüzde 6,2 pazar payı ve 2,4 milyon birim sevkiyatla beşinci sırada yer alıyor.

IDC’ye göre, Xiaomi, OPPO, Vivo ve realme gibi yeni üreticiler, daha düşük cihaz yelpazesinde güçlü bir rekabeti körüklemiş gibi görünüyor. Ancak rapor, piyasanın şu anda talepte bir yavaşlama yaşadığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu