GenelOyun HaberleriPC OyunlarıWindows

Steam Açıkladı: Windows 7 Devri Resmen Sona Eriyor!

Microsoft’un Windows 11’i piyasaya sürmesinin üzerinden henüz üç yıl bile geçmemesine rağmen Windows 12 söylentileri her yerde karşımıza çıkmaya başladı. İddiaya göre şirket, 2024’ün ikinci yarısında popüler işletim sisteminin yeni sürümüyle karşımıza çıkacak. Bu durum Windows 11’i bile resmi olarak “eski” ilan edecekken, önceki sürümlerin ise tabutuna son çiviyi çakacak. Bu doğrultuda hareket eden pek çok şirketin eski Windows sürümlerine desteğini kestiğini görmüştük. Şimdi ise Steam bir süre önce verdiği sözü tutuyor ve Steam Windows 7, 8 and 8.1 için desteğini kesiyor.

Steam, Windows 7, Windows 8 ve 8.1 Desteğini Kesiyor 

Dünyanın en büyük çevrimiçi oyun mağazası Steam, geçtiğimiz Mart ayında yaptığı bir duyuru ile bazı işletim sistemleri için destek vermeyi bırakacağını duyurdu. Buna göre platform, 1 Ocak 2024 itibarıyla Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 üzerinde çalıştırılamayacak. Kullanıcıların bunun yerine Windows 10, Windows 11 ya da çok yakında Windows 12 ile çalışan bilgisayara geçiş yapması gerekecek.

Steam
Steam

Şirket bu açıklamayı yaptığında herkes şok olsa da deadline’a hala dokuz ay olduğu için pek de ciddiye alınmadı. Ancak zaman hızla aktı ve şimdi 15 günden daha az bir zaman kaldı. Steam’in Kasım 2023 tarihli Donanım ve Yazılım Anketi’ne göre, Windows’un söz konusu eski sürümlerini kullanan Steam kullanıcı sayısı yüzde 1.

İlk bakışta bu oran pek yüksek durmasa da hatırlatmakta fayda var ki Steam’in toplam kullanıcı sayısının 2023 yılı Aralık ayı itibarıyla 1,2 milyar olduğu tahmin ediliyor. Bu durumda, Steam’in toplam kullanıcılarının yüzde 1’i yaklaşık 12 milyon kişi ediyor. Yani siz de nostalji, alışkanlık, maddi imkan ve benzeri bir nedenden dolayı Windows 7 gibi eski sürümleri kullanıyor ve oyun oynamaktan zevk alıyorsanız bir an önce yeni sürüme geçmenizde bir fayda var.

Özellikle de sevdiğiniz oyunlardan uzak kalmak istemiyorsanız. Örneğin PUBG: Battlegorunds da kısa süre önce bir açıklama yaparak kullanıcılarına eski Windows’larda oyunu oynayamayacaklarını hatırlattı. Bu da Steam tarafında bir erteleme olmayacağını bir kez daha kanıtladı.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu