SpaceX Starlink’e Rakip: Amazon Kuiper !

Amazon tarafından SpaceX Starlink ‘e rakip olarak başlatılan Kuiper projesi için Kennedy Uzay Merkezi’nde uydu tesisi açılıyor.

Amazon ‘un 2018 yılında başlattığı uydudan geniş bant internet hizmeti sağlayacak projesi Kuiper çalışmalarına devam ediyor. Hizmetin amacı dünyanın dört bir yanındaki hizmet alamayan ve yeteriz hizmet alan bölgelere uygun fiyatla internet hizmeti sunmak.

Şirket bugün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde 120 milyon dolara mâl olacak ve 100.000 metrekarelik alana gelecek yeni bir uydu işleme tesisi kuracağını doğruladı. İlk uydularını önümüzdeki aylarda fırlatacak firma için pilot müşteri programı önümüzdeki yıl başlayacak.

2018 yılında ilk kurulan Kuiper Projesi 2 yıl sonra FCC uydu lisansı aldı. Toplamda 3236 uydudan oluşan bir takımyıldızı oluşturup kırsal bölgeleri hedef aldı. 2023’ün sonuna kadar Kirkland,Washington’da yeni bir üretim tesisi kuracak. Bugün Florida’ya kurulan tesis uydu sevkiyatlarını alacak ve ticari konuşlandırmadan önce son hazırlıkları yapmak üzere görevlendirildi.

Amazon şirketi Blue Origins, Arianespace, United Launch Alliance gibi farklı iş ortaklarıyla şu ana kadar önümüzdeki beş yıl içinde 83 adede kadar uydu fırlatma için anlaşma yaptı. Ayrıca henüz bir son tüketici fiyatlandırması açıklanmadı ancak uygun fiyatlı olacağı düşünülüyor.

SpaceX bugüne kadar 2300’den fazla uydu fırlattı ve dünya çapında bu hizmeti için 30.000’e kadar uydu kullanmayı hedefliyor. Amazon bu projesinde hali hazırda 1400’den fazla kişiye istihdam sağladığını ifade ediyor.

Başa dön tuşu