GenelGüncel Teknoloji HaberleriKonsol OyunlarıOyun KonsoluSony

Sony’den Resmi El Konsolu Duyuru Geldi

Sony Showcase 2023 etkinliğinde el konsolu duyurusu resmen onaylandı. Yeni bir söylenti el konsolunun Kasım ayında geleceğini iddia ediyor.

Sony yeni bir el konsolu üzerine çalıştığını resmen doğruladı. Birkaç gün önce Showcase 2023 etkinliğini yapan firma 8 inçlik bir el konsolunun resmi videosunu yayınlayadı. Hatırlayacağınız üzere Asus geçenlerde Rog Ally adında el konsolunu tanıttı. Türkiye’de de satışa sunulacak konsol performansı ve kullanılabilirliğiyle büyük ses getirmeyi başardı. Şimdi ise konsol devi Sony el konsolu pazarına yeniden giriş yapıyor.

@_Tom_Henderson_ adlı twitter kullanıcısı Sony’nin el konsolunun 2023 Kasım ayı ortalarında piyasaya sürüleceğini iddia etti. Fakat Project Q olarak bu el konsolu PS5 sahiplerinin her iki tarafında DualSense PS5 denetleyicisine çok benzeyen denetleyiciler içeren 8 inçlik bir LCD ekrana oyun akışı yapmalarına izin verecek. Oyunlar cihazda yerel olarak çalışmaz, yani oyunları bir PS5’e yüklemeniz ve onları oynatmak için iyi bir Wi-Fi bağlantısına sahip olmanız gerekir.

El konsolunun ev dışında kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili bilgi yok fakat ev dışında PS5 oyunlarınıza erişmek için Sony’nin Remote Play teknolojisiyle kullanabileceksiniz. Nintendo Switch’in el konsollarına hakim olması ve Valve’ın Steam Deck’i ilerleme halindeyken PC oyunlarının mini bir bilgisayar olarak avuç içinde neler yapacağını gösterdi. Fakat Sony’nin sadece Wi-Fi ile bulut sistemine dayanarak oyunları oynatmaya yarayan el konsolu için kullancıların nasıl tepki vereceği merak konusu.

Şu anda PS5 oyunlarını PC’lere, Mac’lere ve iOS ve Android cihazlara aktarmam mümkün. Bu yeni çıkacak el konsolunun tam olarak kimleri için uygun olduğu düşündürücü. Sony , bu hafta başlarında PlayStation şefi Jim Ryan’ın bulut oyunları için “oldukça agresif planlar” ile alay etmesinden sonra kesinlikle mantıklı olacak olan yeni bir bulut oyun hamlesine işaret eden son iş listeleri göz önüne alındığında, bu PlayStation elde taşınır cihazını bulut akışına genişletebilir . Ancak bulut akış seçenekleriyle bile, PS5 sahiplerinin internet bağlantısı olmadan oyun oynayamayan bir PlayStation avuçiçi isteyip istemeyeceği konusunda hala büyük bir soru işareti var.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu