Akıllı TelefonAndroidGenelSony

Sony Türkiye Xperia XA Ultra sahiplerine mail yolluyor

Sony’nin yeni nesil telefonu Xperia XA‘yı oldukça beğenmiştik. Telefonun pil performansını bir kenara koyarsak; hem tasarımı hem de arayüzü ile bizi kendine hayran bırakan 6 inç ekrana sahip ama 5,5 inç iPhone 7 Plus ile aynı kasa boyutuna sahip XA Ultra pil performans testinde de bu telefonu tüm okuyucularımıza tavsiye etmiştik. Daha sonra telefonu kullandıkça sinyalizasyon sorunu ortaya çıktı ve biz de bu konuda malum süreci başlattık. Bugüne kadar en çok yorum alan videolar da bu sinyalizasyon sorunu incelemeleri oldu. Sizlerden her gün onlarca mesaj geliyor konuyla ilgili. Biz elimizden geldiğince sizlerin sesi olmaya çalıştık ve bu noktada her türlü gelişmeyi de bu satırlardan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Şevket KIRGIN isimli bir Xperia XA Ultra mağduru bir takipçimiz bugün bize bir mail gönderdi. Gelen mailde Sony Türkiye Xperia XA Ultra sahiplerine telefonlarında yaşadıkları sorunların çözümü için yapması gerekenleri kendilerince anlatmaya çalıştıklarını görüyoruz.

Sony Türkiye Xperia XA Ultra
Sony Türkiye Xperia XA Ultra

Maile geçmeden önce bazı ana başlıklara değinmek gerekir diye düşünüyoruz.

Sony Türkiye bu sorunu yaşayan kullanıcılarına sim kartlarının kesik olmaması ve 4,5G uyumlu olması gerektiğini altını çiziyor.

Sony bu sorunu yaşayan kullanıcılarına farklı hatlarla da deneme yapın belki GSM Operatörü kaynaklı sorun yaşıyor da olabilirsiniz diyor. Biz burada bir ekleme yapalım. Sony’nin söylediğinin tam tersini de yapın; yani sorun yaşadığınız GSM Operatörü kartını farklı telefonlarda test edin. Sorun yoksa Sony’nin bu söylediğinin pekte bir anlamı kalmıyor diye düşünüyoruz.

Sony, Xperia Diagnostics uygulaması ile telefonunuzu kontrol etmenizi öneriyor. Her kullanıcının bunları yapmak için yeterli donanım bilgisi ve bunları değerlendirebilecek nitelikte olduğunu varsayarak…

Biz dilerseniz Sony‘nin siz Xperia XA Ultra sahiplerine sorunun çözümü için yapılması gerekenleri sıraladığı maile geçelim…

Takdir yüce Türk Milleti ve hali hazırda Sony Xperia XA Ultra sahiplerinindir…

İşte Şevket Bey’e gelen Sony Türkiye Xperia XA Ultra sinyal çözümü ile ilgili atılan mail içeriği…

Sony Türkiye Xperia XA Ultra Sinyalizasyon Sorunu Çözümü Mail İçeriği

“Sayın Şevket KIRGIN,

Sony Xperia Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Öncelikle elektronik postanıza geç yanıt verdiğimiz için özür dileriz.
Telefonunuz ile ilgili yaşadığınız problemler için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Aşağıda belirtilen çözüm önerilerini teker teker gerçekleştirmenizi, her işlemden sonra sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmenizi öneririz. Sorun giderilmediği taktirde ikinci çözüme geçiniz.
İlk olarak Sony Xperia™ XA Ultra model telefonunuzda şebeke ayarlarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Cihazınız, farklı bölgelerde mevcut olan cep telefonu şebekeleri arasında otomatik olarak geçiş yapar. Telefonunuzu, manuel olarak ayarlayarak, LTE, WCDMA veya GSM gibi özel bir cep telefonu şebekesi türüne erişecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Şebeke modu seçmek için:

1) Ana ekran öğenizde, menü simgesi üzerine hafifçe vurun.
2) Ayarlar > Diğer… > Mobil şebekeler seçeneğini bulup hafifçe vurun.
3) Şebeke modu simgesine hafifçe vurun.
4) Bir şebeke modu seçin.

Manuel olarak başka bir şebeke seçmek için:

1) Ana ekran konumundan menü öğesine dokunun.
2) Ayarlar > Diğer… > Mobil ağlar> Servis Sağlayıcıları seçeneğini bulup dokunun.
3) Arama modu > Elle öğesine dokunun.
4) Bir şebeke seçin. Şebekeyi manuel olarak seçerseniz, manuel olarak seçtiğiniz şebekenin kapsama alanından çıksanız da cihazınız başka şebekeleri aramaz.

Otomatik şebeke seçimini aktifleştirmek için:

1) Ana ekran konumundan menü öğesine hafifçe vurun.
2) Ayarlar > Diğer… > Mobil ağlar > Şebeke operatörleri seçeneğini bulup hafifçe vurun.
3) Arama modu simgesine hafifçe vurun.
4) Otomatik simgesine hafifçe vurun.
Sizi ayrıca bilgilendirmek isteriz ki, Sony Xperia™ XA Ultra model telefonunuz 4. Jenerasyon ve 4G SIM kartlarla çalışabilecek şekilde üretilmiştir. Bunun sonucu olarak size mümkünse GSM operatörünüze ait yada başka bir operatöre ait daha yeni bir SIM kartı telefonunuza yerleştirerek denemenizi tavsiye ederiz.  Eğer cihazınız sadece bir operatörle çalışmak üzere düzenlenmiş (SIM Kilitli) bir cihaz ise bu durumda bu operatöre ait SIM kartı kullanmanız gerektiğini dikkate almanızı rica ederiz.
Önemli NOT : Telefonunuzda eski SIM kartınızdan kesilmiş ve ya kırılmış bir SIM kart kesinlikle kullanmayınız, Operatörünüzden telefonunuz için uygun olan Nano SIM kartı temin ediniz.
Çağrılar sırasında ses sorunu yaşıyorsanız sırasıyla şu işlemleri deneyin. Bir sonraki işleme geçmeden önce sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için her işlemin ardından doğrulama yapın.
Cihazınızın bir ağa bağlı olduğundan emin olmak için durum çubuğundaki ağ sinyal gücünü kontrol edin. Sinyal zayıfsa veya yoksa, engelsiz açık bir alana çıkın ya da bir pencereye doğru gidin.
Elinizle telefonun mikrofonunu kapatmadığınızdan emin olun. Xperia™ cihazınızda bir kapak veya kılıf varsa ses kalitesinin iyileşip iyileşmediğini görmek için onu çıkarın. Mikrofonu veya mikrofonun etrafındaki alanı engelleyen su veya toz bulunmadığını kontrol edin.
Cihazınızı kapatıp tekrar açın. Bunu yaparak çalışan tüm uygulamaları kapatır ve bellekte yer kazanırsınız. Bu işlem, bazen sorunu otomatik olarak giderir.

Çağrı sesi iyileştirme özelliklerini kapatın.

Ana ekran konumundan, menü öğesine dokunun.
Ayarlar > Çağrı > Ekolayzır öğesini bulun ve dokunun.
Normal öğesine dokunun.
Arama anında cihazınızın ana mikrofonu gürültü ve arka plan sesi bastırmak için ikincil mikrofonunuz ile birlikte çalışır. Dolayısı ile konuşma anında ikincil mikrofonunun üzerini kapatmayın.
Telefonunuzun ses ayarlarını kontrol ediniz.

Otomatik olarak ses çıkışını yükseltmek için:

1)Ana ekranınızdan menü simgesine dokunun.
2)Ayarlar > Ses ve Bİldirim > Ses ayarları seçeneğini bulup dokunun.
3)ClearAudio+ onay kutusunu işaretleyin.

Ses ayarlarını manüel olarak belirlemek için:

1) Ana ekrandan Menü simgesine dokunun.
2) Ayarlar > Ses ve Bİldirim > Ses ayarları seçeneğini bulup dokunun.
3) İşaretliyse, ClearAudio+ onay kutusunun işareti kaldırın.
4) Ses efektleri  seçeneğine dokunun.
5) İlgili onay kutularını işaretleyin ya da ayarları isteğinize göre değiştirin.

Dinamik ses dengeleyiciyi kullanarak ses seviyesi farklılıklarını en aza indirmek için:

1) Ana ekrandan Menü simgesine dokunun.
2) Ayarlar > Ses ve Bİldirim > Ses ayarları ögesini bulup dokunun.
3) Dinamik ses dengeleyici onay kutusunu işaretleyin.
Ses Ayarları içinde bulunan ses düzeyleri içindeki ayarları ayrıca kontrol etmenizi öneririz.
Sorun ortaya çıktığı anda çağrı yaptığınız telefonun ahizesiyle ilgili bir sorun olmadığını doğrulamak için başka bir telefona çağrı yapın. Halihazırdaki SIM kartınızın hasarlı veya eski olmadığından emin olmak için mümkünse farklı bir SIM kartla çağrı yapın.
Önerilen çözümler işe yaramazsa şu işlemleri deneyin:
Size Xperia Diagnostics uygulamamız aracılığı ile telefonunuzu kontrol etmenizi öneririz. Xperia Diagnostics siz değerli müşterilerimizin telefonlarını test etmeleri ve varsa telefonlarının hatalarını bulmaları için tasarlanmış bir uygulamadır. Bu program yardımıyla Xperia model telefonlarınızın fonksiyonları tek tek veya tamamını çok kolay bir şekilde test edilebilirsiniz. Xperia Diagnostics uygulaması ile telefonu test etmeniz için: Ana menüden > Ayarlar > Telefon Hakkında > Diagnostics, ardından Cihaz testi seçeneğine tıklayın.
Cihazın yeni bir güncellemesi mevcut olmadığından sorun devam ediyorsa telefonunuzu fabrika verilerine sıfırlama uygulamasını Sony Xperia™ XA Ultra model telefonunuzda uygulamanızı öneririz. Bunun için telefonunuzun ayarlar menüsünden yedekle ve sıfırla menüsü altında bu seçeneği görebilirsiniz. [Fabrika Verilerine Sıfırla] . Lütfen fabrika verilerine sıfırlama seçeneğini kullanmadan önce telefonunuzdaki verilerin yedeğini almayı unutmayın. Fabrika verilerine sıfırlama uygulamasının sonucu olarak telefonunuzdaki tüm verilerin silineceğini göz önünde tutun. Uyarı bilgilerini dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.
Sorununuzun devam etmesi durumunda lütfen Sony Xperia™ XA Ultra model telefonunuzu yetkili bir teknik servisi tarafından kontrol edilmesi için yetkili bir Sony Mobile bayisine başvurunuz. Ekte yetkili Sony Mobile teknik servislerinin bir listesini bulacaksınız. Yanınızda faturanızı (telefonunuzun modeli, seri numarası, IMEI numarası ve tarihi gösteren)  getirmeniz gerekmektedir.
Sony Mobile, telefonunuzun olası veri kayıplarını engellemek amacı ile telefonunuza fabrika verilerini sıfırlama, telefon yazılımı güncellemesi ve teknik servise yönlendirme durumlarının öncesinde veri yedeklemenizi önerir.
Verilerinizi güvenli bir şekilde bilgisayara, yani harici bir cihaza kaydeden yedeklemeler oluşturmak için Xperia Companion  uygulamasını kullanmanız önerilir. Verileriniz bir bilgisayara güvenli bir şekilde yedeklendikten sonra, Yedekleme ve geri yükleme uygulamasını kullanarak cihazınızdaki SD karta ya da harici bir USB depolama cihazına temel ayarların ve verilerin hızlı bir yedeklemesini yapabilirsiniz. Cihazınızın yedeklemelerini http://support.sonymobile.com/tr/xperiaxaultra/userguide/Backing-up-and-restoring-content-on-a-device/ bağlantısını takip ederek nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.
Önemli Not : Telefonunuznda yazılım güncelleme / onarım işlemini gerçekleştirmeden önce My Xperia cihazımı bul özelliğini kullanıyorsanız, kapalı konuma getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca,telefonunuzun yetkili servisimizde kilit moduna geçmemesi için lütfen Google hesabınızı da geçici olarak kaldırınız. Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce telefonunuzda bulunan tüm verileri yedeklediğinizden lütfen emin olunuz.
1. Ana ekranınızdan menü tuşunuza basınız.
2. Ayarlar uygulamasını açınız.
3. Hesaplar bölümünden Google’ı seçiniz.
4. Kaldırmak istediğiniz hesabın üzerine bir kez dokununuz.
5. Sağ üst köşedeki üç noktaya dokununuz ve hesabı kaldır’ı seçiniz. Telefonunuzda eğer ekran kilidi şifresi,desen kilidi yada parola kullanıyorsanız, bunu girebilirsiniz.
My Xperia özelliğini kapatmak için,
1. Cihazın kurulum yapan hesap sahibi olarak giriş yaptığınızdan emin olunuz.
2. Ana ekranınızdan menü tuşunuza basınız.
3. Ayarlar uygulamasını açınız.
4. Güvenlik > My Xperia tarafından korumayı seçiniz.
5. Devre dışı bırak seçeneğine dokununuz ve onaylayınız.
6. İşlemi tamamlamak için, My Xperia özelliğini aktif hale getirdiğiniz Google hesabınıza tekrar giriş yapınız.

Cihazınız hakkında teknik destek için +90 212 473 77 77 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ürünlerimiz, servislerimiz ve teknik desteğimiz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.sonymobile.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilmenizi isteriz ki 7 gün içerisinde yanıtlanmayan e-postalarınız sistemimiz tarafından otomatik olarak kapatılır. Daha sonra ki iletişimleriniz teknik birimimize ulaşmayacaktır bu yüzden yeni bir sorgulama başlatmanız gerekecektir.

Saygılarımızla,
Hatun Cemre

Sony Xperia Müşteri Hizmetleri

www.sonymobile.com
email: questions.tr@support.sonymobile.com
telefon: +90 212 473 77 77

 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu