Sony Katlanabilir Xperia Compact Üzerinde Çalışıyor

Sony de katlanabilir akıllı telefon pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor. Markanın ilk telefonu Galaxy Z Flip serisine rakip olacak.

Katlanabilir akıllı telefon pazarı özellikle son iki yıl içerisinde büyük bir ilgi görüyor. OPPO ve Vivo derken son olarak Google, Pixel Fold modeliyle pazara giriş yaptı. Yeni bir rapora göre akıllı telefon piyasasında varlığı yokluğu tartışma konusu olan Sony de katlanabilir telefon pazarına giriş yapmak istiyor. Şirket bu segment için Xperia Compact adlı bir seri hazırlıyor. İlk telefonun da dikey yönlü katlanabilir bir model olacağı iddia ediliyor.

Güney Kore’den gelen bilgilerde, katlanabilir bir Xperia Compact’ın yapım aşamasında olduğuna işaret ediliyor. İddia edilen cihazın CAD görüntüleri de çevrimiçi olarak ortaya çıktı. İlk görüntüler, bize birinci nesil Samsung Galaxy Z Flip’i hatırlatıyor. Cihazda kapak ekranının olmadığını fark ettiğinizde bu benzerlik daha da somutlaşıyor. Piyasada bulunan dikey olarak katlanan telefonların çoğu, bildirimleri ve diğer içerikler görüntülemenizi sağlayan ikinci ekranlara sahip. Hatta son dönem modellerle birlikte bu ekranlar büyüme eğiliminde.

Sony’nin katlanabilir telefonu ile ilgili daha fazla detay ne yazık ki verilmiyor. Yayınlanan görseller render seviyesinde ve markanın kapak kısmı ekransız bırakacağını düşünmüyoruz.

Sony’nin akıllı telefon pazarında yeniden etkili olabilmesi için daha sıra dışı ürünler ortaya koyması gerekiyor. Ve her şeyden önce fiyat politikasını yeniden gözden geçirmeli. Markanın ayrıca bir yıl boyunca duyurduğu telefon sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Fiyatlar da yüksek olunca bu durumda rekabetçi olmanız pek mümkün görünmüyor.

Başa dön tuşu