Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriQualcomm

Snapdragon 8 Gen 4, Telefon Fiyatlarını Artıracak

Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4 için geliştirdiği özel çekirdek mimarisi işlemciyi daha pahalı hale getirecek.

2024’ün son çeyreğinde çıkış yapacak olan amiral gemisi telefonlarda en büyük gelişmelerden biri kuşkusuz Snapdragon 8 Gen 4 işlemci birimi olacaktır. Yeni bir rapora göre amiral gemisi yonga seti, üst düzey akıllı telefonların fiyatını artıracak. Şimdi gelin bunun nedenine bakalım.

Mobil dünyasının bir numaralı sızıntı kaynağı Digital Chat Station’a göre Snapdragon 8 Gen 4 (model numarası SM8750) akıllı telefon fiyatlarını önemli ölçüde artıracak. Bunun nedeni çipin, Snapdragon 8 Gen 3 de dahil olmak üzere öncüllerinden çok daha pahalı olması. Ekran ve yonga seti zaten bir akıllı telefonun en pahalı bileşenleri ve yonga setindeki fiyat artışı, akıllı telefon markalarının işini zorlaştıracaktır. Dolayısıyla markalar şu üç seçenekten birini tercih edebilir:

  1. Fiyat artışını daha yüksek akıllı telefon fiyatlarıyla tüketicilere yansıtmak.
  2. Daha ucuz bir yonga seti (Snapdragon 8s Gen 3 gibi) veya geçen yılın yonga setini kullanmak
  3. Daha ucuz bileşenler (ekran, kamera veya pil) kullanarak üretim maliyetini azaltmak

Ancak Snapdragon 8 Gen 4’ün fiyat artışı muhtemelen o kadar büyük olacak ki, diğer bileşenlerin fiyatlarındaki düşüş, yonga setinin neden olduğu fiyat artışını telafi etmeyebilir.

Snapdragon 8 Gen 4 Neden Pahalı Olacak?

Bu fiyat artışı Qualcomm‘un yeni özel CPU çekirdeğinden (Oryon) kaynaklanıyor olabilir. Snapdragon 8 gen 4, Apple’ın iPhone’larda, iPad’lerde ve Mac’lerde kullanılan A ve M serisi işlemcilerle rekabet edebilecek.  Dolayısıyla önceki Snapdragon yongalarıyla karşılaştırıldığında performansta önemli bir iyileşme olacaktır.

Üstelik bu yonga seti, TSMC’nin ikinci nesil 3nm işlem düğümü N3E kullanılarak yapılacak. Bu, Apple’ın M4 yonga setini ve yakında çıkacak olan A18 Pro yonga setini üretmek için kullanılan sürecin aynısıdır.

Bu durum Qualcomm’un yeni çipinin akıllı telefon markalarının fiyatlarını önemli ölçüde artırmasına neden olduğu ilk durum değil. 2020 yılında Snapdragon 865, Xiaomi’yi Mi 10’un fiyatını Mi 9’a kıyasla 140 dolar artırmaya zorladı.

Ancak Samsung’un devasa tedarik zinciri sayesinde şirketin çip fiyat artışını yutarak Galaxy S25‘in fiyatını Galaxy S24’e göre artırmaması da mümkün. Güney Koreli firma bunu yapmayı seçerse kamera veya ekran gibi diğer özelliklerde önemli bir gelişme göremeyebiliriz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu