Akıllı TelefonQualcomm

Snapdragon 8 Gen 4 Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı: Yapay Zeka İşlemcisi Olacak!

İşlemci pazarının güçlü ismi Qualcoom'un bir sonraki amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 4, teknik özellikleri ile sızdırıldı.

Telefon pazarının güçlü ismi Qualcoom, yeni nesil amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 4 üzerine yoğunlaştı. Bir süredir sızıntılara konu olan Snapdragon 8 Gen 4, teknik özellikleri ile bu haberimize konuk oldu. Söylentilere göre işlemcinin nisan ayında tamamlanacağı, örneklerin ise Haziran ayına kadar üreticilere gönderilmesi bekleniyor. Bu sayede 3 nm işlem sürecinden geçmiş Snapdragon 8 Gen 4’ün önümüzdeki yıl telefon üreticilerin amiral gemilerinde kullanılabilecek.

Snapdragon 8 Gen 4 Yapay Zeka Özellikleri 8 Gen 3’ten İki Kat Daha Fazla

Snapdragon 8 Gen 4’ün saat hızlarının 4 GHz’in üzerine çıkacağı ve hız aşırtmalı versiyonların da üretileceği sızdırıldı. Özel Oryon çekirdekleri ve yapay zeka görevleri için NPU’ya (sinir işlem birimi) sahip olacağı belirtilen işlemcinin silikon güç tüketiminin hala yüksek olabileceği ve bu yüksek güç tüketiminin yonga setinin verimli çekirdekler olmadan test edilmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. 8 Gen 4 sızıntılara göre performansı çok üst seviyelerde olacak ve bu performansın sonucunda yüksek güç tüketimini de beraberinde gelecek.

8 Gen 4’ün, 8 Gen 3‘e göre yapay zeka ve DSP hesaplama performansının iki kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Ayrıca son gelen test sonuçlarına göre 8 Gen 4’te kullanılan Adreno 830’un 3DMark Wild Life Extreme testinde Apple’ın M2 işlemcisinden daha hızlı olduğu söyleniyor. Snapdragon 8 Gen 4 özellikleri bakımından çok güçlü olacak. Bu işlemcinin Mi 15 , Galaxy S25 ve OnePlus 13 serisinde kullanılması bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu