Snapdragon 8+ Gen 2 Ufukta Göründü

Yeni bir rapora göre Samsung dışındaki markalar da hız aşırtılmış 8 Gen 2’yi kullanabilecek. Bu işlemci muhtemelen Snapdragon 8+ Gen 2 olacak.

Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinin üzerinde Samsung’un tekeli bitiyor diyebiliriz. Hız aşırtılmış Snapdragon 8 Gen2 yonga setinden söz ediyoruz. Qualcomm malumunuz bu yıl gerçekleşen özel bir anlaşması sonrasında Samsung’a hız aşırtılmış Snapdragon 8 Gen2 yonga setlerini verdi. Samsung’un Galaxy S23 serisinde yer verdiği ve yılın ikinci yarısına katlanabilir telefonlarda kullanacağı hız aşırtmalı Snapdragon 8 Gen2 ya da 8+ Gen 2 çok yakında diğer markalar tarafından da kullanabilecek.

Söz konusu bilgi, mobil dünyasının bir numaralı bilgi kaynağı olan Digital Chat Station adlı kaynaktan geldi. Kaynağa göre Samsung dışındaki kimi üreticiler hız aşırtılmış Snapdragon 8 Gen 2’yi test etmeye başladı.

Testler henüz başlarken, daha güçlü işlemciyi kullanacak telefonlar muhtemelen yılın ikinci yarısında tanıtılacak. Merak edilen husus, bu işlemcinin hangi isimle çıkış yapacak olması. Qualcomm genellikle yaz döneminde ya da hemen sonrasında amiral gemisi işlemcinin Plus versiyonunu duyuruyor. Bu yıl aynı takvimin devam etmesi muhtemel görünüyor.

Snapdragon 8 Gen 2

Mevcut durumda AnTuTu’daki en güçlü telefonlara baktığımızda Galaxy S23 serisi hız aşırtılmış bir işlemci kullanmalarına rağmen ilk sıralarda yer alamıyor. Bunun nedeni performansı sadece işlemcinin belirlememesi. Kullanılan RAM ve depolama bellek birimi ve en önemlisi soğutma sisteminin büyüklüğü performans olumlu yönde etkiliyor.  

Başa dön tuşu