GenelGüncel Teknoloji Haberleri

SMIC Artık Dünyanın Üçüncü Büyük Çip Üretim Şirketi

Huawei'nin yakın olduğu firmalardan biri olan SMIC, dünyanın en büyük üçüncü çip üretim şirketi konumuna yükseldi.

Çinli yonga üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin satış rakamlarına göre küresel döküm pazarında üçüncü sırayı elde etti. Bu başarı, ABD hükümetinin uyguladığı ticari kısıtlamalara rağmen elde edildi.

Teknoloji araştırma firması Counterpoint tarafından hazırlanan bir rapora göre SMIC, ilk çeyrekte küresel çip üretimi gelirinin %6’sını elde etti. Bu da onları %62’lik pazar payına sahip sektör lideri Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSMC) ve %13’lük pazar payı ile Güney Koreli Samsung Electronics’in gerisine yerleştiriyor.

SMIC’in büyümesi, Huawei gibi yerel müşteri tabanına odaklanmaya yönelik stratejik değişimine bağlanabilir. Şirketin mali sonuçları, ilk çeyrekte 1,75 milyar dolarlık gelirinin %82’sinin ana karadaki müşterilerden geldiğini gösteriyor. Bu, 2023’ün ilk çeyreğindeki %75,5 ve 2023’ün dördüncü çeyreğindeki %80’e kıyasla istikrarlı bir artış.

SMIC’in büyümesi hiçbir engel olmadan gerçekleşmiyor. Geçen yıl Huawei‘nin Mate 60 Pro 5G akıllı telefonunun parçalanması, telefonun SMIC tarafından üretildiği iddia edilen gelişmiş bir Kirin 9000s işlemciye sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Bu durum Washington’da endişelere yol açtı ve ABD’nin mevcut kısıtlamaları göz önüne alındığında böyle bir çipin Çin’de nasıl üretilebileceğine dair soruşturma çağrılarına yol açtı.

Hem SMIC hem de Huawei bu konuda ağzını sıkı tutarken, işlemcinin kendisi Çin’in ABD’nin sosyal medya yaptırımlarına karşı meydan okumasının bir sembolü haline geldi.

Counterpoint tarafından bildirildiği üzere daha geniş dökümhane pazarı, ilk çeyrekte gelirde %5’lik bir düşüş yaşadı. Bu yavaşlama, akıllı telefonlarda, IoT cihazlarında ve otomotiv uygulamalarında kullanılan yapay zeka olmayan yarı iletkenlere olan talebin yavaş toparlanmasına bağlanıyor.

Öte yandan yapay zeka çiplerine olan talep artmaya devam ediyor. Counterpoint analisti Adam Chang, bulut hizmeti sağlayıcıları ve işletmelerin sermaye harcamalarındaki artışın trendi daha da güçlendirdiğini vurguluyor. Yapay zeka çiplerine yönelik bu güçlü talebin, diğer sektörlerdeki durgunluğun aksine, 2025 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

AI çip pazarının lider oyuncularından biri olan Nvidia, bu eğilimin örneğini oluşturuyor. En son mali raporları, 28 Nisan 2024’te sona eren çeyrekte grafik işlem birimlerinin (GPU’ların) veri merkezlerine satışından elde edilen gelirde %400 gibi şaşırtıcı bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu