AppleGenelGüncel Teknoloji HaberleriMobiroller

Siri, iOS 18 ile tıpkı insan gibi olacak: İşte bizleri sunacağı bazı müthiş yenilikler

Apple’ın yeni işletim sistemi ile sesli asistan Siri büyük değişikliklere uğrayacak. Teknoloji devinin yapay zeka odaklı güncellemesi, sesli asistanı daha insancıl bir hale getirecek.

iOS 17 güncellemesi çıkış yaptığı tarihten daha öncesine kadar iPhone kullanıcılarını epey heyecanlandırıyordu. Dikkat çeken yenilikler ve bazı değişikliklerin yapıldığı bu işletim sistemi şu anda pek çok kullanıcının beğenisini kazanmış durumda.

Tarihler 10 Haziran’ı gösterdiğinde ise Apple tarihi bir güne imza atacak. Şu ana kadar ortaya çıkan tüm raporlar, iOS 18’in tarihteki en büyük ve kapsamlı bir işletim sistemi olacağını gösteriyor. Yapay zeka odaklı olacak bu güncelleme hakkında sızıntıların ardı arkası kesilmezken, en kritik değişiklerden biri de Siri tarafında yapılacak.

Siri, tarihin en büyük güncellemesini alacak

9to5mac.com’un derlediği habere göre yeni raporlar, iOS 18’in insanlar, şirketler, etkinlik ve konumlar gibi şeylerin bağlamsal olarak daha iyi anlaşılabileceğini gösteriyor.

AI destekli Siri için yeni test edilen bir özellik de ortaya çıkmış durumda; eğer siz telefondan uzakta bildirim alsanız bile, Siri sizi bilgilendirmesini isteyebileceğiniz yeni bir ‘yakalama’ özelliğine sahip olacak.

Apple Insider’a göre bu özellik için şu bilgiler aktarılıyor: ‘’Siri, yanıtlar ve özetler oluştururken kişiler ve şirketler, takvim etkinlikleri, konumlar, tarihler ve çok daha fazlası gibi varlıkları dikkate alabilecektir […]

Apple’ın işletim sistemlerinin yayın öncesi sürümlerinde şirket, “Greymatter Catch Up” olarak bilinen bir bildirim özetleme özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik Siri’ye bağlıdır ; bu, kullanıcıların sanal asistan aracılığıyla son bildirimlerini isteyebileceği ve bunlara ilişkin bir genel bakış alabileceği anlamına gelir.’’

Sadece bu kadarıyla da sınırlı kalmayacak. Siri aynı zamanda yeni güncellemeyle mesajlardan uzun makaleye kadar her şeyi özetleyebilecek.

‘’Apple, yerleşik uygulamalarına yapay zeka destekli metin özetleme ve transkripsiyon eklemeyi planlıyor. O zamandan beri şirketin bu özellikleri Siri’ye de getirmeyi planladığını öğrendik.

Bu, sonuçta Siri’nin cihazdaki soruları yanıtlayabileceği, uzun makalelerin özetlerini oluşturabileceği veya güncellenmiş Notlar veya Sesli Notlar uygulamalarında olduğu gibi sesi yazıya dökebileceği anlamına geliyor.’’

Son olarak Siri, yapay zeka desteğiyle daha insansı bir seslendirmeye sahip olacak.

Kaynak: 9to5mac.com

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu