Samsung’tan Sunucu ve Veri Merkezleri İçin Yüksek Hızda DDR5 RAM

Samsung veri merkezleri ve sunucular için yüksek performanslı ve verimli ramlerin seri üretimine geçtiğini duyurdu.

Gelişmiş bellek teknolojisinde üst sıralarda olan Samsung, endüstrinin en gelişmiş 12 nanometre üretim teknolojisine sahip 16 gigabit (Gb) DDR5 RAM ‘in seri üretimine başladığını duyurdu. Bu hamle firmanın DRAM teknolojisinde liderliğini kanıtlar nitelikte. Önceki nesile göre % 23 daha az güç tüketimi ve yonga plakası verimliliğinde % 20’ye kadar arttırma sağlanacak.

Samsung elde ettiği bu başarıyla enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmak isteyen şirketler için devasa bir çözüm sağlıyor. Şirketin açıklamasına göre hücre kapasitansını artıran yüksek k materyali ve kritik devre özelliklerini iyileştiren tescilli tasarım teknolojisinin kullanılmasıyla bu başarı elde edilmiş.

Saniyede 7,2 gigabit (Gbps) maksimum hıza sahip — iki 30 GB UHD filmi yaklaşık bir saniyede işleyebilen hızlara dönüşüyor — Samsung’un 12nm sınıfı DDR5 DRAM serisi, veri merkezleri, yapay zeka ve yeni nesil bilgi işlem. Ayrıca bu 12 nm DDR5 DRAM serisi başta veri merkezleri olmak üzere yapay zeka ve yeni nesil bilgi işlemde kullanılabilecek. Samsung yeni nesil DRAM pazarında yeniliği daha ileriye taşımak için küresel bilişim teknolojileri şirketleriyle işbirliği halinde.

Konu hakkında yapılan açıklamada Samsung’un DRAM bölümü başkanı Jooyoung Le, “Samsung’un sektör lideri 12nm sınıfı DDR5 DRAM’i, farklılaştırılmış işlem teknolojisini kullanarak olağanüstü performans ve güç verimliliği sunuyor. En son DRAM’imiz, yalnızca bilgi işlem pazarının büyük ölçekli işleme talebini karşılayan yüksek performanslı ve yüksek kapasiteli ürünlerle değil, aynı zamanda daha fazla üretkenliği destekleyen yeni nesil çözümleri ticarileştirerek de DRAM pazarına liderlik etme taahhüdümüzü yansıtıyor.” sözlerini dile getirdi.

Samsung’un 16 Gigabit DDR5 DRAM’i, AMD ile uyumluluk değerlendirmesini geçen Aralık ayında tamamladı ve 2023’ün ikinci yarısında seri üretime başlaması planlanıyor.

Başa dön tuşu