Akıllı TelefonAndroidAppleGenelHuaweiSamsung

Samsung ve Apple düşüşte, peki kazanan kim?

Akıllı telefon pazarında rekabet her geçen gün kızışıyor. Özellikle orta segment pazarı kullanıcılar için çok ama çok önemli bir hale ulaştı. İnsanların artık çok para ödemeden en uygun cihaza sahip olma istekleri üreticilerin de her geçe nesille birlikte daha farklı arayışlara girmesine sebep oluyor. 2015 yılında durma çıtasına ulaşan ve 2016 yılında gerileme noktasına gelen mobil sektörde en tepede bulunan Samsung ve Apple 2016 3. çeyrek raporları pekte beklendiği gibi değil.

Samsung ve Apple
Samsung ve Apple

Gartner‘ın raporuna göre Samsung Galaxy Note 7 sonrasında yaşadığı buhran neticesinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 12 milyona adetlik, Apple ise 3 milyon adetlik bir kayıp yaşadı. Samsung‘un pazar payı %23,6’dan %19‘a; Apple‘ın pazar payı ise %13’ten %11,5‘e geriledi.

Kazananlar ise Çinli markalar oldu. Her geçen gün pastadan daha fazla pay sahibi olan Oppo ve Huawei pazar paylarını rekor oranda arttırırken global pazarda daha fazla söz sahibi olmak isteyen BBK Holding‘in (OnePlus ve Oppo’da bu gruba dahil) agresif satış politikasına devam edeceğini duyurduğunu hatırlatalım.

İşler büyük üreticiler için pekte iyi gitmiyor ve özellikle Çinli üreticilerin 2017 yılında yukarıya daha da yaklaşacağına eminiz. Peki sizce de Huawei CEO‘su Ren Zhengfei‘nin yaptığı “Huawei 2018 yılında en büyük ikinci üretici olacak” açıklaması doğru olacak mı?

Apple OLED panel kullanacak ama nasıl?


iPhone 8 teknoburada
iPhone 8 teknoburada
Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu