Samsung ve Apple, Avrupa Kıtası’nda Kafa Kafaya Gidiyor

Avrupa Kıtası’danki akıllı telefon rekabetinde Samsung ve Apple arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Listenin 5. sırasında ise sürpriz bir isim var.

Küresel akıllı telefon pazarı hala büyük bir sıkıntı içinde 2023’ün ilk çeyreğine ait rakamlar bunu açıkça gösteriyor. Son olarak Canalys tarafından yayınlanan raporda Batı Avrupa’daki akıllı telefon pazarındaki rekabet gözler önüne seriliyor. Pazar daralıyor, fakat gelecek yıl için toparlanma öngörülüyor.

Samsung ve Apple Arasında Kıyasıya Yarış

Avrupa’daki akıllı telefon satışlarında bazı nedenlerden dolayı satışlarda gerileme yaşanıyor. Bu nedenlerin başında da ekonomik etkenler geliyor. Geçen yıla göre %16’lık bir kayba rağmen,Samsung%35’lik pazar payıyla ilk sıradaki yerini korudu. Güney Koreli devin satışlarını yönlendiren modeller arasında, sınıfının en iyisi Samsung Galaxy S23 Ultra ve daha kompakt Galaxy S23 için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Orta sınıfta ise Galaxy A33, Galaxy A53 ve Galaxy A14 satışlara ciddi katkı sundular.

Apple yıllık bazda yüzde 1’lik büyüme yaşarken, yüzde 33’lük pazar payı ile ikinci sırada yer aldı. Apple’ın birinci çeyrek itibariyle elde ettiği satışlara en fazla katkı veren modeller iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max oldu.

Xiaomipodyumda üçüncü sırayı alıyor. Çinli üretici, yıllık bazda yüzde 17’lik bir düşüş gösterirken, birinci çeyrek sonu itibariyle Avrupa pazarının %15’lik dilimini elinde bulunduruyor. Xiaomi’nin elde ettiği satışların büyük ölçüde Redmi ve Redmi Note serisi modellerden oluşuyor.

Avrupa pazarındaki en büyük gerileme OPPO cephesinde yaşandı. Kimi ülkelerden resmi olarak çıkış yapmak zorunda kalan OPPO, birinci çeyrek itibariyle pazarın sadece yüzde 3’ünü elinde bulunduruyor. Şirket yıllık bazda yüzde 53 gibi rekor bir kayıp yaşadı.

En büyük çıkış ise TCL tarafından gerçekleştirdi. Yıllık yüzde 18’lik bir büyüme kaydeden markanın pazar payı yüzde 3 seviyesine ulaştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu