Akıllı TelefonAndroidCep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriSamsung

Samsung, Üç Kamerayla Galaxy S25 Ultra Modelini Test Ediyor

Galaxy S25 Ultra hakkında sızıntılar çoğalmaya başladı. Gelen bilgi, Samsung'un kamera sayısını düşüreceğini söylüyor.

Galaxy S24 serisinin lansmanından bu yana bir süre geçti ve şimdiden internette Galaxy S25 serisine ilişkin sızıntılar ortaya çıkmaya başladı. Daha önceki söylentilere göre S25 serisi, daha yüksek enerji yoğunluğu için tahmin edilen yığılmış pil teknolojisini barındırmayabilir. Bunun yerine seri, güç tasarrufu sağlamak ve potansiyel olarak daha iyi bir pil ömrü sunmak için yapay zekayı kullanacak. Her neyse, Galaxy S25 Ultra hakkındaki sızıntıya geçelim.

@ISAQUES81 kaynağından gelen son söylenti, Galaxy S25 Ultra’nın kamera sisteminin üç yeni yönünü paylaşıyor. Samsung’un yaklaşmakta olan Ultra amiral gemisinin erken bir prototipini test ettiği bildiriliyor.

Ona göre S25 Ultra prototipinin arka tarafında öncekilerin sunduğu dört kamera yerine yalnızca üç kamera bulunuyor. Üç kamera ana, ultra geniş ve tek periskoplu telefotodur.

Samsung‘un “zayıf” 3x telefoto modülünü kullanmayacağı ve bunu dijital yakınlaştırmayla telafi etmeyi hedeflediği bildiriliyor.

Şirket, en azından önceki modelden bu yana yakınlaştırma kameraları üzerinde deneyler yapıyordu; burada “zayıf” 10MP 10x telefotoyu bırakıp 50MP 5x telefotoyu tercih ettiler. Ve telefon, yüksek çözünürlüklü 5x kamera ve sahip olduğu yapay zeka yetenekleriyle uzun mesafeli yakınlaştırmalarda gerçekten başarılı. Benzer bir şeyin 3x aralığında uygulanması elbette teorik olarak imkansız değil.

Ana kamera aynı sensör boyutunu ve çözünürlüğünü korur. Ancak sensör muhtemelen daha geniş bir diyafram açıklığıyla daha fazla ışık yakalayacak. Sensöre daha fazla ışık gelmesi genellikle görüntü çipine yardımcı olur ve dolayısıyla daha iyi bir sonuç sunar.

Periskop telefoto, Galaxy S24 Ultra’dan daha büyük bir sensör kullanıyor ve bu da yakınlaştırılmış çekimlerdeki ayrıntıları iyileştirebiliyor. Ancak en dikkate değer değişiklik, yakınlaştırılmış çekimlerde görüntülerin kalitesi açısından önemli olan değişken yakınlaştırmanın eklenmesidir. Değişken yakınlaştırma, sensör üzerinde daha büyük bir görüntü oluşturacak özel kameralara benzer belirli mekanizmaların kullanılması anlamına gelir. Kırpma olmaması, yakınlaştırma işleminde daha az ayrıntı kaybı veya hiç ayrıntı kaybı olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, (3,5x – 5,2x sürekli optik yakınlaştırma özelliğine sahip) Xperia 1 V’den farklı olarak S25 Ultra, iki sabit odak uzaklığı sunacak; ilki 4 ila 5x yakınlaştırma, ikincisi ise 6 ila 7x yakınlaştırma arasında. Bu, iki farklı yakınlaştırma kamerasını (şu anda olduğu gibi) tek bir modülde birleştirmeye benziyor. Telefon, iki odak uzaklığı arasındaki değerler için dijital yakınlaştırmayı kullanmaya devam edecek. Bununla birlikte, iki sabit odak uzaklığı birbirine oldukça yakın ve kayıp çok fazla fark edilmeyecek.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu