DonanımGüncel Teknoloji HaberleriSamsungTeknoloji

Samsung Tarafından Dünyanın En Hızlı LPDDR5X RAM’i Tanıtıldı

Samsung, sınıfının en hızlı belleği rekoruna sahip 10,7 GHz etkin frekansında LPDDR5X RAM'lerini piyasaya sürdü.

Önde gelen bellek üreticisi Samsung, şu anda sınıfının en hızlı LPDDR5X belleği ünvanına sahip yeni çözümünü tanıttı. Güney Koreli teknoloji devi, 2021 yılında tanıttığı 6,4 GHz, 2022’de tanıttığı 8,5 GHz DRAM çipinden daha hızlı olan 10,7 GHz hızlarına ulaşmayı başardı.

Samsung Tarafından Dünyanın En Hızlı LPDDR5X Belleği Tanıtıldı, Verimlilik Arttı

12 nm işlem teknolojisi ile üretilen yeni LPDDR5X DRAM’ler, bir önceki nesle kıyasla %25’ten fazla performans, kapasitede ise %30’dan fazla artış ile geliyor. Samsung ayrıca tek bir bellek modülünü de 32 GB’a kadar çıkarttı.

Firma yaptığı basın açıklamasında yapay zekanın aktif olarak geliştiği bir pazarda hem artan frekans hızının, hem de artan kapasitenin faydalı olacağını vurguladı. Ayrıca belleklerin yapay zeka çıkarımı için optimize edildiği belirtiliyor. Samsung ayrıca yeni yongasının LPDDR segmentindeki en kompakt yonga olduğunu ve daha kompakt ve daha ince cihazların önünü açacağını iddia ediyor. Şirket yeni LPDDR5X DRAM belleklerinin seri üretimine iş ortakları ile yapacakları istişare sonrası 2024 yılının 2. çeyreğinden sonra başlayacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu