Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriSamsung

Samsung, Galaxy S25 İçin Exynos 2500’den Vazgeçmiyor

Yeni bir rapora göre Samsung verimliliği artırarak Galaxy S25 serisinde Exynos 2500 işlemci birimini kullanmak istiyor.

Kısa süre önce sektördeki önemli bir kaynak, Samsung‘un Galaxy S25 ve S25+ modelleri dahil tüm Galaxy S serisi modellerde Snapdragon işlemci kullanacağını aktardı. Bu gelişme Exynos işlemcili Galaxy S24 serisinin satıldığı ülkelerdeki kullanıcılarda heyecana neden olmadı değil. Zira Galaxy S serisinde kullanılan Exynos işlemciler her zaman için muadili olan Snapdragon işlemcilerin gerisinde kaldı.

Yeni bir rapora göre Samsung’un Exynos 2500‘den henüz vazgeçmediği ve ekim ayına kadar iyileştirme çalışmalarına devam edeceği yönünde. ZDNet Korea aracılığıyla yayınlanan bir gelen yeni bir rapora göre,  sorunlara rağmen Samsung üretimi iyileştirmek için çok çalıştığı belirtiliyor.

Galaxy S25 Ultra Kamera

Exynos 2500’ün mevcut üretim verimi yaklaşık %20 olup, seri üretim için gereken %60’ın çok altındadır. Bu durum Exynos 2500’ün Galaxy S25 lansmanına zamanında hazır olup olmayacağı konusunda şüphelerin oluşmasına neden oldu. Sektör analisti Ming-Chi Kuo, verim sorunları devam ederse Samsung’un Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisini kullanmak zorunda kalabileceğini öne sürdü.

‘Solomon’ adı verilen Exynos 2500 projesi, Samsung için büyük bir yatırımı temsil ediyor. Exynos 2500’den vazgeçmek çok fazla kaynak israfına yol açacak ve Samsung’un yarı iletken pazarındaki konumuna ciddi zarar verecektir.

Samsung’un verimi artırmak için Ekim ayına kadar zamanı var. Qualcomm, Ekim ayı sonlarında Snapdragon 8 Gen 4’ü piyasaya sürmeyi planlıyor ve bu da Samsung’un hedeflerine ulaşması konusunda daha fazla baskı oluşturuyor. Samsung, verimi artıramazsa Exynos 2500’ü iptal etmek ve Galaxy S25 için yalnızca Qualcomm’a güvenmek zorunda kalabilir.

Bu durum tabii gerçekleşirse kullanıcı yararına olacaktır. Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri genel olarak Samsung’un Exynos çiplerinden daha iyi performans göstermekte. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 ile birlikte Galaxy S25 serisi daha verimli ve performanslı çalışabilir. 

kaynak: GizmoChina

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu