Samsung Galaxy Note 7 pil tasarımı patlamaların sebebi mi?

Geçtiğimiz aylarda mobil pazarı baştan sona değiştirecek bir olay yaşandı. Ağustos ayının sonunda tanıtılan Galaxy Note 7‘lerin pil tarafında yaşadıkları sorunlar sebebiyle Güney Koreli üretici telefonlarını geri toplatma kararı almıştı. Aradan geçen 3 – 4 hafta süre zarfı içinde Yenilenmiş ve güvenli cihazların tekrar pazara sunulmasından sonra patlama vakıalarında artış görülmesi üzerine Samsung tüm Galaxy Note 7‘leri toplatma kararı almış ve üretim ürecini durdurmuştu. O günden beri Samsung bir açıklama yapmamış ve Galaxy Note 7‘leri bu sebepten dolayı geri çektik açıklamasında bulunmamıştı. Bugün ortaya çıkan bir rapor ise Samsung Galaxy Note 7 agresif pil tasarımı bu patlamaların sebebi olarak gösteriliyor.

Samsung Galaxy Note 7
Samsung Galaxy Note 7

Rapora göre lityum kobalt oksitten yapılmış pozitif tabaka ile grafitten yapılmış negatif tabakayı ayırmak için pil hücresinin üst tarafında elektrolitlerle ıslatılmış bir çift polimer tabaka kullanılıyor. Bu iki katman birleşince ve yukarıda görüldüğü gibi (0,1mm) mesafe de yeterli olmayınca elektrolitler ısınıyor ve patlamaya neden oluyor.  Telefonu inceltmek için piller daha az yer kaplarken mümkün olduğunca da fazla kapasiteye sahip olacak şekilde tasarlanıyor. Pili sıkıştırmak pozitif ve negatif katmanları sıkıştırmaya zorladığı için de özellikle şişme vakıalarının çok fazla olacağı bu raporda ek bir bilgi olarak belirtiliyor.

Bu durum Samsung‘un Galaxy S8‘de yapacağı yeni bir tasarım ile atlatılacaktır diye düşünüyoruz. Güney Koreli üretici bir telefonda da böyle bir sorun yaşarsa bu onun ciddi anlamda değer kaybedeceği anlamına geliyor. Bakalım önümüzdeki dönemde neler olacak ve Samsung‘un resmi raporu nasıl olacak hep birlikte göreceğiz…

Samsung ve Qualcomm FinFET patent ihlali davası hayırlı olsun!

Sasmung Qualcomm
Sasmung Qualcomm

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu