Akıllı TelefonGenelMobil OyunlarSamsung

Samsung’dan Büyük İddia: Exynos, Oyunlarda AMD ve Nvidia’dan Daha iyi

Akıllı telefon teknolojileri gelişmeye ve bu gelişimle birlikte güçlenmeye devam ediyor. Bir zamanlar menü hızlarını bile test ettiğimiz bu cihazlar, günümüzde adeta oyun konsollarına kafa tutuyor. Örneğin iPhone 15 Pro serisi modern oyunları bile açabilecek donanım ile gelirken, Android üreticileri de boş durmuyor. Yapılan açıklamalara göre Samsung,  RTX serisi ekran kartlarıyla hayatımıza giren ışın izleme teknolojisini Exynos işlemcilere getirmeyi hedefliyor. Üsyelik şirket, kendi teknolojilerinin Nvidia ve AMD’ninkilerden daha iyi olduğunu söylüyor.

Exynos, Işın izleme Teknolojisinde AMD ve Nvidia’dan Daha iyi

Samsung, uzun zamandır ışın izleme (raytracing) teknolojisini Exynos işlemcilere entegre etmek için AMD ile ortak çalışma yürütüyor. Ancak görünüşe göre Güney Koreli teknoloji devi uzun süre boyunca AMD’ye bağımlı olmak istemiyor. Ortaya çıkan bilgilere Samsung İleri Teknoloji Enstitüsü ekibi, Neural Ray Reconstruction ve Neural Super Sampling adlı iki yeni teknoloji üzerinde çalışıyor.

2025’ten sonra çıkacak Exynos işlemcilerde karşımıza çıkması beklenen bu teknoloji, ilk kez Galaxy S25 serisinde kullanılacak. Üstelik ortaya çıkan raporda Samsung’un teknolojisinin AMD ve Nvidia’nınkilerden daha iyi olduğu iddia ediliyor. Bunun temel nedeni ise her iki şirketin de ekranda gördüğünüz sahnenin belli bölümlerine yansıyan ışığın olduğu yerlerde ışın izleme kullanması. Samsung ise sahnenin tamamında ışın izleme uygulayacak.

Elbette ki bu oldukça fazla güç harcayan bir işlem. Bu nedenle Samsung, hesaplamalar yapmak için sadece fiziksel işlemcisinden değil, yapay zeka destekli NPU modülünden faydalanacak. Üstelik tek müjde ışın izleme değil. Bildiğiniz üzere AMD’nin FSR’ı Nvidia’nın ise DLSS’i uzun süredir oyuncular tarafından performans artırmak için kulalanılıyor.

Samsung da benzer bir upsampling teknolojisi kullanarak oyun konusunda konsollara rakip olacak. Elbette ki bu teknolojinin ilk örnekleri için 2025’i beklemize gerek yok. 17 Ocak’ta tanıtılacak olan Galaxy S24 serisi bu bahsettiklerimi belirli ölçüde Exynos 2400 ve Snapdragon 8 Gen 3 sayesinde sunacak. Ancak şirketin asıl büyük bombası S25 serisi olacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu