Akıllı TelefonAndroidGenelSamsung

Samsung Exynos 8895 yonga seti ile çığır açacak

Yılın telefonu Galaxy Note 7’de talihsizlikler yaşayan Samsung, Galaxy S8 modelinde işleri daha sıkı tutuyor. Bir aksilik olmadığı takdirde Şubat 2017’de Barcelona’da gerçekleşecek Mobil Dünya Kongresi’nde boy gösterecek Galaxy S8 ilk gelen bilgilere göre güçlü donanım özellikleriyle adından söz ettirecek. Telefonun tasarımına dair sızıntılar ise şu an için gerçekleşmiş değil. En merak edilen konulardan birisi de yonga seti tarafında. Samsung‘un yeni nesil ve yeni mimariye sahip işlemcisi Exynos 8895 özellikleri ile rakiplerinin önüne geçiyor.

Galaxy S8 Exynos 8895 ile geliyor

4K Ultra HD çözünürlüklü Super AMOLED ekrana sahip ilk Samsung telefonu olması beklenen Galaxy S8 gücünü şirket tarafından geliştirilen sekiz çekirdekli Exynos 8895 işlemcisinden alacak. Galaxy S8’in piyasaya erken çıkacağı iddialarının arasında telefona güç verecek Exynos 8895’in gelişim süreci hızlı bir şekilde devam ediyor.

Exynos 8895 yongaseti, Galaxy S7 modellerine güç veren selefi Exynos 8890 gibi sekiz çekirdekten oluşacak. 4+4 şeklinde kümelenecek çekirdeklerden dördü Samsung tarafından özel olarak geliştirilecek ve bu çekirdekler yüksek performans noktasında devreye girecek. Diğer dört adet çekirdek ise düşük güç tüketen işlemlerde devreye girerek enerji verimliliğini ön planda tutacak.

Exynos 8895
Exynos 8895

İşlemci üretimi noktasında kendi yonga setini kendi fabrikasında üretebilen dünyanın tek üreticisi olan Samsung, Exynos 8895’i yine kendi tesislerinde üretecek. Güney Koreli üretici 10 nm FinFET üretim sürecine geçtiğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

10 nm üretim sürecine geçiş yapan ilk firma olan Samsung, Exynos 8895’i yeni nesil üretim metoduyla geliştirecek. 10 nm ile işlemci aynı transistör sayısı ile zar alanı noktasında %30 daha da küçülecek. Performansın ise %30 seviyesinde artacağı yeni nesil işlemcide enerji verimliliği Exynos 8890’a göre %40 oranında geliştirilecek.

Bir diğer önemli nokta ise yeni nesil Exynos işlemcisinin erişeceği frekans hızı. İlk gelen kriter testi sonuçlarına göre Exynos 8895 turbo boost özelliği sayesinde 3 GHz frekans hızına ulaşabilecek. GeekBench test platformunda tek çekirdekte 2.301, çok çekirdekte ise 7019 puan almayı başaran işlemci, özellikle çoklu çekirdek ölçümlerinde rakipsiz olacağını şimdiden gösteriyor.

Grafik biriminde ARM Mali-G71 yer alacak

Galaxy S8 modeline güç verecek Exynos 8895’i iddialı kılan başlıca özelliklerden biri de GPU performansı olacak. Yıllardır üst düzey işlemcilerde ARM üretimi GPU’lar kullanan Samsung bu geleneği Galaxy S8’de de sürdürecek.

Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge’in Quad HD çözünürlüklü ekranında grafik yükünü 12 çekirdekli Mali-T880 GPU üstlendi. Galaxy S8’e geldiğimizde ise ekran çözünürlüğünün artacağı haliyle daha güçlü bir GPU çözümünün karşımıza çıkacağı muhtemel.

arm-mali-g71-teknoburada-net

Sektörden gelen ilk bilgilere göre Exynos 8895 işlemcisine ARM üretimi Mali-G71 GPU birimi eşlik edecek. Kaç çekirdekten oluşacağı şu an için bilinmeyen GPU, iddiaya göre Galaxy S7 ve Note 7’deki Mali-T880’den %80 oranında daha güçlü bir performans ortaya koyacak.

Tasarım noktasında neler sunacağı büyük merak uyandıran Galaxy S8 modelinde çift arka kamera, iris tarayıcısı, 6 GB RAM, microSD kart desteği, suya ve toza karşı dayanıklılık, en az 3.600 mAh üzerinde kapasiteye sahip pil ve USB Type-C bağlantı noktası başlıca diğer özellikler olacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu