Samsung Çığır Açan Ekran Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor!

Samsung bir sonraki büyük çığır açacak ekran teknolojisi Mikro LED üzerinde çalışıyor. Bu teknolojiyi yeni saatlerinde kullanmayı düşünüyor.

Ekran teknolojisi konusunda diğer firmaların önünde bulunan Samsung, dizüstü bilgisayar, akıllı telefonlar, tabletler ve TV’lerde OLED ekran teknolojisine öncülük ediyor. Güney Koreli firma, hem OLED hem de LCD panellerden daha iyisi olduğunu düşündüğü Micro LED teknolojisini bu yılın başında TV’lerde kullanıyordu. Şimdi şirket bu Micro LED teknolojisini akıllı saatlere getirmek istiyor.

Galaxy Watch Saat Ekranları Daha İyi Görünecek

Birkaç gün önce Samsung Kore tarafından yayınlanan bir basın bülteninde firmanın gelecekteki akıllı saat ve tabela ekranları için Micro LED panelleri kullanmayı düşündüğünü söyledi.

Başka bir söylentiye göre Samsung’un, Apple Watch Ultra’ya benzer bir ‘Galaxy Watch Ultra’ modeli piyasaya sürmeyi düşündüğünü ve bu modelde şirketin yeni Micro LED teknolojisini kullanmayı düşündüğünü açıkladı.

Micro LED Panelin Özellikleri Neler ?

Micro Led paneller 50 µm’den daha küçük LED elemanları kullanıyor ve bu genellikle 100 inç ve büyük TV’lerde kullanılan LED elemanlarının yalnızca %10’u kadar. OLED panellerde yaşanan en büyük sorun olan panel yanma problemi bu Micro LED panellerde yaşanmıyor. Sebebi ise RGB (Kırmızı, Yeşil, Mavi) öğeler inorganik malzemelerden yapıldığından dolayı.

OLED benzeri saf siyah ve neredeyse sonsuz bir kontrast oranı sunuyor ve piksel yanma sorunu yaşanmadan yüksek parlaklık sunuyor. Aşağıda Samsung’un bu yılın başlarında Micro LED teknolojisine sahip 2023 model TV’lerine ait videoyu izleyebilirsiniz.

Ekran teknolojilerine yön veren Samsung, akıllı saatlerinde kullanmayı düşündüğü Micro LED teknolojisi ile yeni bir trendi başlatacak gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu