SamsungTeknoloji

Samsung 4K TV’lerde Standardı Çizdi

4K TV tarafında yoğun bir savaş var. Üreticiler kendi standartlarını belirlerken uluslararası kuruluşların verdiği standartlar ise tüketicilerin en önemli alım kriterlerinden birisi oluyor. Bu bağlamda Samsung 4K TV tarafında Digital Europe tarafından En Yüksek UHD Standardı ile televizyonlarını belgelendirildi.

ultra-hd-logo

Samsung Electronics’in tüm 2016 model UHD TV’leri, Avrupa’daki IT ve tüketici elektroniği şirketlerince oluşturulan ortak bir kurul olan Digital Europe’tan (DE) ultra yüksek çözünürlüğü ifade eden UHD TV belgesini almaya hak kazandı.

Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlama Direktörü Mert Gürsoy, “Samsung TV’ler, en iyi görüntü kalitesine sahip UHD TV’yi arayan müşterilerimiz için önemli bir referans noktası görevi görüyor. Üzerinde UHD logosunu da taşıyacak olan bu yeni Digital Europe belgesinin, müşterilerimize UHDTV satın alırlarken ekstra bir güven vereceğine eminiz” dedi.

62 kurumsal üye ve 37 ulusal ticaret birliğinden oluşan Digital Europe, Avrupa’da dijital teknoloji endüstrisini temsil eden en etkili kurullardan biri olarak kabul ediliyor. DE tarafından belirlenen zorunlu standartları karşılayan 2016 SUHD TV serisinden 6 serisi UHD TV’lere kadar tüm Samsung TV’ler, artık üzerlerinde Avrupa UHD TV logosunun yanı sıra Tüketici Teknolojileri Derneği CTA’nın onay etiketini taşıyacak. Bu yılki IFA Fuarı’nda Samsung UHD TV’ler üzerinde her iki onay etiketi de yer alacak.

1474439693_2016_suhd_tks9500-1

Belge için RGB panel gerekiyor

Digital Europe, belgelendirme için bir pikseli özel olarak tüm ekranla aynı parlaklık ölçeğini sunabilen asgari görüntü çözünürlük unsuru olarak tanımladı. RGB’siz ilave alt-piksellerin sayılmadığı yatay ve dikey piksel toplamı, tamamen üçlü kırmızı, yeşil ve mavi alt-piksellerden oluşuyor.

DE belgesinin gerektirdiği ek kriterler ise şöyle:

  • Minimum ekran (ör: LCD, PDP, OLED) ya da ekran motoru (ör: DLP) çözünürlüğünün 3840 x 2160 olması
  • Desteklenen minimum renk ölçümünün BT.709 ya da üzeri olması
  • Ekranın-cihazın, kullanıcının erişebileceği ve en azından UHD girişini UHD arayüzü aracılığıyla kaynaktan alınandan daha düşük bir çerçeve oranı ya da çözünürlüğünde sunmayacak bir uçtan uca sinyal dizisine sahip olması
  • Ekranın-cihazın, ekran öncesi işlem süresince bir UHD girişinin ne çözünürlüğünü ne de çerçeve oranını düşürmeyecek ve kullanıcının erişebileceği bir uçtan uca sinyal dizisine sahip olması.
Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu