Güncel Teknoloji HaberleriSamsung

Samsung, 2nm Üretim Süreci Özelinde Sipariş Alan İlk Firma Oldu

Samsung, üretim süreci yarışında bayrağı öne alan firma oldu. Bu işin en iyisi TSMC bile buna henüz girişmedi.

Samsung, Preferred Networks (PFN) ile önemli bir anlaşmaya vardı. Japon şirketin TSMC‘den Samsung’a geçişi herkesi şaşırttı ve bu değişimin gelecekte nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek. İki şirket arasındaki anlaşma önemli bir şeyi temsil ediyor. Şu anda 3nm üretim sürecine sahip çipler üretiliyor ve 2nm üretim sürecine geçişin ilk adımları atılmış durumda.

Samsung İlk 2nm Çiplerin Hazırlıklarına Başladı

Preferred Networks, yapay zeka alanında tanınmış şirketlerden biridir. Şimdi bu şirket Samsung ile anlaşma yaparak ilk 2nm yapay zeka çiplerine hazırlanıyor. Samsung’un 2nm üretim tekniğinin performansı henüz bilinmiyor. Ancak Güney Koreli şirketin her geçen yıl kendini daha da geliştirdiğini biliyoruz. PFN’nin neden TSMC‘den Samsung’a geçtiği bilinmiyor. Belki firma, çip üretiminde ucuz fiyat teklifi sundu.

Samsung, performans ve verimlilik açısından genellikle TSMC’nin gerisinde kalıyor. Şirket, 2nm GAA (Gate-All-Around) teknolojisi tekniğini başarıyla uygulamaya çalışacak ve istenilen sonucu alacak. Akıllı telefonlarda kullanılan Exynos işlemcisinde daha fazla gelişme bekliyoruz. Bir sonraki Exynos 2500’ün performans sonuçları da merakla bekleniyor. Exynos 2400’e benzer şekilde Exynos 2500 de 10 çekirdekli bir yapıya sahip olacak. Ayrıca ARM’in Cortex-X5 çekirdeğinin Exynos 2500’de olacağı söyleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu