GenelGüncel Teknoloji HaberleriMobirollerYapay Zeka

Saçma sapan cevaplarıyla gündeme gelmişti! Google’dan yapay zeka açıklaması

Google’ın yapay zeka destekli arama motoru, verdiği saçma cevaplarla kullanıcılardan tepki almıştı. Durumun farkına varan Google’dan açıklama gecikmedi. Harekete geçildi…

Google, I/O 2024 etkinliğinde yapay zeka tarafından sunulan kısa özetleri kullanıma sundu. Henüz Türkiye için aktif edilmeyen bu yeni özellik yurt dışında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Her ne kadar kullanıcıların işini kolaylaştırmayı hedeflese de Google’ın yapay zeka özetleri fiyasko çıktı. Kullanıcıların sorduğu sorulara tuhaf cevaplar veren Google AI Overviews, tepkilerin ardından bir kez daha Google’ın elinden geçti. Teknoloji devi gelen tepkiler üzerine düğmeye bastı ve arama özetlemeleri için düzenleme yaptı.

Google, tepkiler üzerine yapay zeka özetlerinde düzenleme yaptı

Apnews.com’un aktardığına göre Google, Cuma günü yaptığı açıklamada yapay zeka sistemlerinde düzenleme yaptığını duyurdu.

Teknik iyileştirmelerle yapay zeka sistemlerini iyileştiren teknoloji devi, hata sayısını olabildiğince en aza indirdiğini söyledi.
Peki ne olmuştu?

Kullanıcılar arama motoru üzerinden sorgu yaptığında ilginç cevaplar aldığını bildirdi. Örneğin böbrek taşı düşürmek isteyen kullanıcıya idrar içmesi gerektiği söylenirken, depresif insanlar için de köprüden atlamaları gerektiğiyle epey tepki toplamıştı.

Durumun farkında olan Google, bunun üzerine harekete geçti ve tuhaf cevaplar için geniş çaplı bir düzenleme yaptı.

Her haliyle yeni sistemlerinin çok iyi olduğunu iddia eden teknoloji devi, bu tür hataların çıkma ihtimalinin olduğunu da vurguladı. Google’ın arama birimi başkanı Liz Reid ise, “bazı tuhaf, yanlış veya faydasız AI Genel Bakışlarının kesinlikle ortaya çıktığını” kabul etti ve kapsamlı bir güncelleme yaptıklarını duyurdu

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu