Dizüstü BilgisayarGüncel Teknoloji HaberleriQualcommTeknoloji

ARM Tabanlı Snapdragon X İşlemcilerinin Geleceği Tehlikede, Peki Neden?

Qualcoom ile ARM arasındaki çip lisansı anlaşmazlığı sebebiyle Snapdragon X işlemcilerinin geleceği tehlike altında.

Snapdragon’un ARM tabanlı X işlemcileri PC sektöründe büyük bir ses getirmişti. Snapdragon X Elite ve X Plus işlemcili Surface Lapptop modelleri geçtiğimiz haftalarda tanıtılmıştı. Farklı PC üreticileri de bu işlemciye sahip modeller üzerinde çalışmalarına devam ediyor fakat bir tehlike bulunuyor. ARM ve Qualcoom arasındaki çip lisanslama koşulları sebebiyle uzun süredir devam eden davaları kötüye giderse PC endüstrisi için X işlemciler tehlikede olacak.

Qualcoom ve ARM Arasındaki Anlaşmazlık, Snapdragon X İşlemcilerini Tehlikeye Sokuyor

Hızla büyüyen AI PC sektörü, Qualcoom’un Snapdragon X işlemcilerinin tehlikeye girdiği göz önüne alındığında büyük bir barikatla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz günlerde Reuters tarafından hazırlanan raporda büyük PC üreticilerinin Qualcoom CEO’su ile bir araya gelerek  şu an için geçerli olan bir konu hakkında devam eden davayı kapsadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Bu davayı ARM’ın kazanması durumunda Qualcoom’un piyasadaki AI Snapdragon X serisi işlemcileri çok büyük yaralar alır.

Bu dava ilk olarak 2022’de Qualcoom’un lisanslama startup şirketi olan Nuvia’yı satın almasından sonra ARM’ın Qualcoom’a çip lisans anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmasıyla başladı. Qualcoom, Nuvia’nın teknolojilerinden yararlandı ve bu durum anlaşmaların ihlal edildiğini ortaya koydu. Bu davanın sonucuna göre aradaki anlaşmazlık çözülmezse sektördeki endişenin giderek artacağı söyleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
Başa dön tuşu