Akıllı TelefonGenelGüncel Teknoloji Haberleri

Qualcomm Meizu ile davalık oldu!

Patent savaşları denince akla gelen ilk iki isim sanırız Apple ve Samsung oluyor ama şirketlerin birbirlerine karşı açtıkları patent ihlalleri davaları son yıllarda büyük bir artış göstermekte. Büyük şirketler her ay yüzlerce patenti kendi bünyelerine alırken daha küçük şirketlerin ellerinde bulunan patentlerde sadece bu patentlerden dolayı satın alınıyor ve içi boşaltılıp farklı bir üreticiye marka değerinden dolayı satılıyor. Buna en güzel örnek sanırız Google‘ın Motorola‘yı satın alması olarak gösterilebilir. Geçtiğimiz aylarda Qualcomm Meizu ile Amerika pazarında bazı patent ihlalleri ile ilgili anlaşmazlığa düşmüştü ve firmalar kendilerini mahkeme salonunda buldular.

Qualcomm Meizu
Qualcomm Meizu

Bu dava sonunda Avrupa’ya da sıçradı ve Qualcomm hem Almanya hem de Fransa’da patent ihlali davasını mahkemeye taşıdı. Bu süreç başka Çinli firmalara yansır mı bunu zaman içinde göreceğiz ama gelen bilgiler farklı Çinli üreticilerin de bu noktada tehlike altında olduğunu gösteriyor. Bakalım önümüzdeki dönem bize ne gösterecek?

Foxconn akıllı telefon işine giriyor

foxconn-india
Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu