Akıllı TelefonAndroidAndroid GüncellemeSamsung

Popüler Galaxy A Serisi Telefon Artık Güncelleme Almayacak

Samsung bugün bazı modelleri güncelleme dışında bıraktığını açıkladı. Popüler bir Galaxy A serisi telefon da artık güncelleme almayacak.

Samsung’un en popüler orta sınıf Galaxy A serisi modellerinden biri artık güncelleme almıyor. Samsung bu hafta Galaxy cihazları için güvenlik güncelleme programında bazı değişiklikler yaparak kimi modelleri daha az güncellemeye indirdi, bazılarını ise listeden tamamen çıkardı.

Kaldırılan cihazlar arasında Galaxy Tab S6/Tab S6 5G ve Galaxy A01 yer alıyor ancak en dikkat çekici olanı Galaxy A51 oldu. Galaxy A51’in hem LTE hem de 5G versiyonları geçen aya kadar yılda iki kez güncelleme programındaydı ancak bu aydan itibaren yalnızca 5G modeli güncelleme alacak.

Galaxy A51, Samsung’un Android 10 ile piyasaya sürülen ilk telefonuydu. A51, Samsung’un Galaxy S amiral gemisinden önce Android’in en son sürümünü (Android 10) çalıştıran ilk amiral gemisi olmayan telefonu olması açısından dikkat çekmeyi başardı.

Samsung One UI 6.1

Google, her büyük Android güncellemesini yılın ikinci yarısında yayınlar ve Galaxy A51’den önce, Android’in en yeni sürümünü Samsung cephesinden genellikle yeni Galaxy S serisi modellerde görürdük. Ancak artık durum böyle değil. Son olarak Samsung’un Android 14 yüklü olarak piyasaya sürülen ilk telefonları Galaxy A15 ve Galaxy A25 oldu. Samsung bunun yerine küçük One UI güncellemelerini yeni amiral gemilerine özel kıldı.

Galaxy S24 serisi, One UI 6.1’i de beraberinde getiriyor, ancak buna küçük bir güncelleme diyebilir misiniz tartışılır. Çünkü Samsung’un Galaxy AI olarak adlandırdığı yeni sürümde yapay zeka destekli birçok yeni özellik sunuluyor. Bununla birlikte, yapay zeka işlevlerinin çoğu muhtemelen 2023 ve sonrasında piyasaya sürülen amiral gemisi cihazlarla sınırlı olacak ve A55 gibi gelecek orta sınıf telefonlarda bile görülmeyebilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu