Oyun için Konsol Mu Yoksa PC Mi Daha İyi?

Yıllardır devam eden oyun için konsol mu yoksa PC mi daha iyi sorusuna netlik kazandırıyoruz. Yazıyı oku tarafını seç.

Oyuncular yıllardır PC ve konsol oyuncuları olarak ikiye ayrıldı. Bu süreçte ekran kartında yaşanan büyük sıçramalar konsol üreticilerinin ara nesil konsol çıkarmasına neden olmuştu. Çünkü PC grafiklerine çıkabilmek için daha fazla GPU gücüne ihtiyaç duyuldu. PS4 Pro ve Xbox Series X ile bunu net bir şekilde deneyimledik. Ancak PS5 ve Xbox Series X’in çıkması ile oyunlar PC kalitesine yaklaşmıştı. En azından bize vadedilen şey buydu. 4K çözünürlüğünde 60 FPS sözü veren firmalar maalesef ki teknolojik gelişimleri hesaba katamadı. Şu an konsollarda 60 FPS istediğiniz zaman maalesef ki grafiklerden feragat etmeniz gerekiyor. Oyun için konsol mu yoksa PC mi sorusu bir kez daha gündeme gelmiş oldu. Bu yazımızın tamamen kendi tecrübelerimizden yola çıkarak hazırlandığını belirtelim.

Konsol köylüsünün gözünden: Oyun için Konsol Mu Yoksa PC Mi Daha İyi?

Yazıyı yazan bendeniz Ender kendi deneyimlerimizi size anlatıyorum. PS2’nin sonu ve PS3’ün başından beri oyunları sürekli konsolda oynayan biri olarak PS5’in yanına bir PC toplama kararı aldım. Konsol ekosistemini sevdiğim ve sürekli sürücüler ile uğraşmak istemediğim için Windows 11’in Driver konusundaki başarısı büyük bir itici güç oldu diyebilirim. PC toplarken de tüm parçaların tek bir firmaya ait olmasına özen gösterdim. Benim tercihim MSI’dan yana oldu. MSI’ın MSI Center uygulaması ile tüm donanıma hükmetmek ve tek tuşla Bios’u bile güncellemek bana şahsen konsol konforu verdi diyebilirim. Bu kadar şahsi bilgiden sonra gelin konsol ve PC arasındaki farklara geçelim.

2K Mı Yoksa 4K Mı Daha İyi?

Konsollar bildiğiniz gibi kapalı kutu olarak tasarlanıyor. Geliştiriciler tek bir donanım için optimize edilmiş oyunlar sunuyor. Ancak PC tarafında ise durum çok komplike. Sonsuz sayıda PC konfigürasyonu var. Bu yüzden bazen optimizasyon sorunları çıkabiliyordu. Ancak günümüzde bu sorun ortadan kalkmış durumda. Ekran kartı üreticileri son 5-6 yıl içerisinde çıkan tüm modellerini oyunlar daha çıkmadan sürücü güncellemeler ile yeni oyunlara uyumlu hale getiriyor.

Konsolda 4K çözünürlükte 60 FPS’te oyun oynamak şu teknoloji ile biraz zor. PC tarafında ise bu çözünürlük ve FPS’e çıkmak için çok yüklü ücretler ödemeniz gerekiyor. Ancak PC tarafının en güzel tarafı 2K çözünürlükte 60 FPS’in üzerine kolayca çıkabilmeniz. Ayrıca kenar yumuşatma özelliği konsollara göre çok daha başarılı bir performans sergiliyor.

Mevcut sistemimizde MSI RX 6700 XT ekran kartı, AMD Ryzen 5600X işlemci, 32 GB 3200 MHz RAM ve MSI B550 Pro anakart kullanıyoruz. Bu donanımlar ile en güncel oyunlarda bile 2K çözünürlükte 60 FPS’in üzerine kolayca çıkabiliyorsunuz. Hem de FSR açmadan. AMD’nin FSR teknolojisini açtığınızda ise FPS değeri bir anda 3 haneleri zorlar hale geliyor. 

Optimizasyon en çok korktuğumuz alandı. Ancak donanımların tamamanın MSI olmasından ve yazılımlar ile sistemin sürekli güncel tutulmasından sonra optimizasyon konusunda konsol konforu alabildik. Birkaç oyunda sorun yaşansa da bu sorunlar 2-3 dakika içerisinde çözebileceğiniz işlemler ile ortadan kalkabiliyor. Burada sorunu çıkaran Windows’un olduğunu belirtelim. Ancak Windows 11 ile sorunlar yok denenecek kadar az. Standart bir oyuncu olsanız bile hata kodunu Google’a yazarak dediğimiz gibi çok kolay bir şekilde çözebiliyorsunuz.

Konsoldan PC’ye geçtiğimizde grafiklerin seviye atladığını rahatça gözlemliyoruz. Konsolda 4K/30 FPS’te çalışan oyunların grafikleri sanki yüksek ayarda kilitli gibi görünüyor. Ancak PC tarafında grafik kaliteniz Ultra’ya çıkabiliyor ve daha yüksek FPS’lerde oyun oynayabiliyorsunuz. Tabii eğer üst segmente yakın bir donanımınız varsa. Gerçi şu sıralarda güncel nesil konsol fiyatları 17.000 TL bandına dayanmış durumda. Bu fiyatlara çok güzel PC kurabileceğinizi de belirtelim.

İki gözümün çiçeği: Steam

PC ve oyun demişken Steam’den bahsetmezsek olmaz. Steam özellikle Türk oyuncular için bir nimet. Son dönemde güncel oyun fiyatlarının artmasına rağmen Steam’de hala oyunlar konsol cephesine göre çok daha uyguna satılıyor. Ayrıca Steam’deki indirimlerin ardı arkası kesilmiyor. Her hafta istek listenizdeki AAA oyunu çok uygun fiyatlara Steam sayesinde sahip olabiliyorsunuz. Steam’in yanında Epic Games Store’u da unutmamak lazım. Her hafta ücretsiz olarak güzel oyunlar dağıtan Epic Games Store’un yanında bir de Game Pass var. Game Pass sistemi ile yüzlerce AAA oyunu aylık çok uygun bir ücret ödeyerek oynayabiliyorsunuz. Oyuna sahip olma konusunda finansal açıdan PC platformu, konsollara göre nefes almanızı ve bütçenizi sarsmayacağını söyleyebiliriz.

MSI AMD RX 6700 XT ekran kartı oyunlarda sunduğu performans ile adeta büyülüyor. 2K çözünürlükte Ultra ayarlarda son dönemde çıkan tüm oyunları 60 FPS üzerinde rahatça oynayabiliyorsunuz. Gözünüz yüksek grafik ve +60 FPS’e alıştığında konsoldaki 4K çözünürlük ve 30 FPS çözünürlük sizi asla tatmin etmiyor.

PC’nin en keyifli yanı ise Ultra-wide monitör desteği. Şu an elimizde UW monitör olmadığı için bunu birebir deneyimleyemedik. Ancak gördüklerimize göre konuşacak olursak oyunları daha geniş görüş açısı sunan UW monitörlerde oynamak çok büyük bir keyif. Oyun UW monitörler sayesinde resmen içinize giriyor desek yalan olmaz.

Mod desteği de PC’deki oyun keyfini ikiye katlıyor. Eski oyunlara mod uygulayarak neredeyse güncel grafikler ile oynama lüksü maalesef ki konsol tarafında yok. Ayrıca Türkçe Yama denilen olay PC’de oyunları Türkçe oynamanızı sağlıyor. Özellikle konusu ile ağır bir İngilizce isteyen oyunların Türkçe yamaları yayınlandığında iyi ki PC’deyim diyebiliyorsunuz. 

Zevkler ve renkler tabii ki de tartışılmaz. Ancak 15 yılı aşkın bir konsol köylüsünün gözünden PC ile tanışmanın nasıl olduğunu sizlere aktarmak istedik. Sürçülisan eylediysek affola. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu