Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriOPPO

OPPO Telefonlara Bir Ton Yapay Zeka Özelliği Geliyor

OPPO, yıl sonuna kadar akıllı telefonlarına 100'den fazla yapay zeka özelliği getirecek. Peki OPPO hangi markalarla ortaklık yapacak?

OPPO, milyonlarca kullanıcı için yeni nesil akıllı telefonların özelliklerine erişimi daha kolay hale getirmeyi amaçlayan yapay zekaya ( AI ) büyük yatırım yapıyor. OPPO, 2024 yılı sonuna kadar tüm akıllı telefon serisine 100’den fazla üretken yapay zeka özelliğini entegre ederek tahmini 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı planladığını duyurdu.

Bu iddialı hedef, Shenzhen’de özel bir Yapay Zeka Ar-Ge Merkezinin kurulmasıyla destekleniyor. Merkez, görüntü işleme, bilgisayarlı görme ve doğal dil işleme gibi temel yapay zeka yeteneklerine odaklanıyor. Oppo, kullanıcı verilerini eğitim modelleri için kullanmayacağına söz vererek ve sağlam veri güvenliği önlemleri uygulayarak kullanıcı gizliliğine olan bağlılığını vurguluyor.

OPPO, Yapay Zeka İçin Devlerle Ortaklık Kurdu

Google, Microsoft ve MediaTek ile kurulan stratejik ortaklıklar Oppo’nun yapay zeka stratejisinin önemli bir ayağını oluşturuyor. Google’ın Gemini büyük dil modelleri (LLM’ler) ailesi, Oppo’nun amiral gemisi telefonlarına entegre edilecek ve AI Writer ve AI Recording Summary başta olmak üzere birçok  özellik etkinleştirecek. AI Writer içerik önerileri, dilbilgisi kontrolleri ve çoklu dil çevirileri sunarken AI Recording Summary, toplantıları ve podcast’leri verimli bir şekilde özetleyerek önemli noktaları vurguluyor.

Microsoft, ses ve metin dönüştürme konusundaki uzmanlığını masaya getiriyor. Oppo kullanıcıları, sorunsuz ses kaydı transkripsiyonu ve Neural TTS ile gelişmiş sesli asistan etkileşimleri için Microsoft Hızlı Transkripsiyondan yararlanacak. Ek olarak Oppo ve Microsoft, Desktop Copilot üzerinde iş birliği yaparak kullanıcıların bağlı bir bilgisayar aracılığıyla akıllı telefonlarında içerik oluşturmasına, metni çevirmesine ve bilgi aramasına olanak tanıyor.

MediaTek ile yapılan işbirliği donanım optimizasyonuna odaklanıyor. Sorunsuz performans ve verimli yapay zeka işleme sağlamak için özel yapay zeka işleme birimlerine (NPU’lar) sahip yonga setleri geliştiriliyor. Oppo cihazlarında benzersiz yapay zeka özelliklerini etkinleştirirken MediaTek’in güçlü yönlerinden yararlanmak için özel yapay zeka çerçeveleri de oluşturuluyor.

OPPO, AI telefonlara geçişin mobil deneyimi dönüştürecek uzun vadeli bir trend olduğuna inanıyor. Şirket, yapay zeka aracılarıyla ve çok modlu etkileşimle donatılmış akıllı işletim sistemleriyle eksiksiz bir yapay zeka telefon ekosisteminin önünü açan bir gelecek hayal ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu