Güncel Teknoloji HaberleriTeknolojiYapay Zeka

OpenAI Piyasa Değeri Uçtu Gitti: Al Çip Üretimine Odaklanılıyor!

Al sohbet robotu ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAl, 80 milyar dolarlık piyasa değeri ile rekora giderek yapay zeka çip üretimine odaklandı.

Yapay zeka trendinin başlamasına yol açan ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI, risk sermaye şirketi Thrive Capital ile yapılan anlaşmaya göre şirketin piyasa değeri 80 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz yılın ortasına göre şirketin değeri yaklaşık 3 katına çıkmış oldu. Yapay zekaya ve potansiyel şirkete olan ilginin hangi boyutlarda olduğu bu şekilde gözler önüne serilmiş oldu. Geçtiğimiz günlerde OpenAl CEO’su Sam Altman, finansman turuna çıkarak destek bulmaya çalışmıştı. Fakat bu anlaşma çalışanların mevcut hisselerini satmasına olanak tanıyor ve OpenAI’nin değeri hızla yükselirken onlara önemli bir kazanç sunuyor.

OpenAl Piyasa Değeri ile Yapay Zeka Teknolojisinin Sınırlarını Zorlama Devam Ediyor

ChatGPT yakın zaman önce orjinal içerik oluşturmak için metin istemlerini kullanan bir video oluşturma platformu Sora’yı tanıttı. Fakat OpenAI potansiyel önyargı ve yanlış bilgi risklerini azaltmak için güvenlik önlemlerinin uygulanmasına öncelik verdiği için Sora’ya halkın erişimine sınırladı. Fakat CEO’nun istekleri yapay zeka yazılımlarının ötesinde çip üretimi. Bu girişim ile yapay zeka destekli araçların geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlıyor. Fakat bu iş o kadar kolay olmayacaktır. Çünkü ABD hükümetinin onayını almak, potansiyel antitröst endişeleri ve ulusal güvenlik sonuçları nedeniyle zorlayıcı olacaktır.

OpenAl Sora

Şirketin genel performansı büyüleyici olsa da sorunlar bulunuyor. Şirketin CEO’su, çip girişimi için onay alma konusunda zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya ve Sora gibi yapay zeka ürünlerinin uzun vadede uygulanabilirliği henüz bilinmiyor. Şirketin başarıları, yapay zekanın geleceği hakkında bize tahminler veriyor. Bununla birlikte, teknoloji gelişmeye devam ettikçe yapay zeka geliştirmeyle ilgili etik ve düzenleyici zorluklar dikkatli bir şekilde ele alınmasını gerektirecek. OpenAI şirketinin bu piyasa değeri hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu