Oksijen İyon Pili Oyunu Değiştirecek!

Batarya teknolojilerinde yeni bir dönem başlıyor. Oksijen iyon pili teknolojisi ile artık batarya sorunu tarih olacak gibi görünüyor.

Lityum şu anda pil yapmak için en yaygın kullanılan element. Bu da araştırmaların neden daha iyi piller yapmak için bu yumuşak alkali metale ve türevlerine odaklandığını da açıklıyor. Bu haftanın başlarında, ABD Enerji Bakanlığı’nın Argonne Ulusal Laboratuvarı, normal pillerden iki ila dört kat daha yüksek bir yoğunluk elde etmek için sıvı bir malzeme yerine katı bir elektrolite dayanan bir lityum hava pili geliştirdiğini duyurdu. Bununla birlikte, sınırlı miktarda lityum var ve madencilik büyük bir maliyetle geliyor.

Viyana Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim adamları, sadece son derece dayanıklı değil, aynı zamanda gelişmiş uzun ömür sunan yeni bir oksijen-iyon pil ile bir atılım yaptığını iddia ediyorlar. Buradaki en büyük avantaj, lityum bazlı pillerde görülen kimyasal bozulmanın aksine, oksijen bazlı pilin depolama kapasitesini yenileyerek çok daha uzun ömür vaat edebilmesidir. Yan reaksiyonlar nedeniyle oksijen kaybolduğundan, atmosferden basitçe emilebilir ve yük taşımaktan sorumlu kimyasal birimlerin ve dolayısıyla elektrik akımının çok fazla yaygara olmadan yenilenebilmesini sağlar.

Söz konusu pil, elektrik voltajı mevcut olduğunda bir akım akışı oluşturmak için negatif yüklü oksijen iyonlarını yakalayan ve serbest bırakan seramik malzemelerden yapılmıştır. Seramik olmanın faydalarından biri de yanıcı olmamalarıdır. Öte yandan EV’lerin iyi bilinen bir pil yangını sorunu var ve Tesla gibi bir endüstri lideri bile bunu tam olarak çözemedi. En son pil yeniliğinin bir diğer önemli avantajı, herhangi bir potansiyel çevresel etkiyi daha da tonlandıran herhangi bir nadir toprak elementi kullanmamasıdır.

Kobalt veya nikel yerine, oksijen-iyon pilin mevcut prototipi, daha az sonlu ancak yine de sınırlayıcı olan lantanuma dayanıyor. Ancak onu daha kolay temin edilebilen başka bir malzemeyle değiştirmek için araştırmalar zaten devam ediyor. Tek dezavantajı, şu anda oksijen-ion pilin lityum iyon pillerle aynı enerji yoğunluğunu tam olarak sunamamasıdır. Ekip, oksijen iyon pil teknolojisinin patentini aldı ve bunun akıllı telefonlar veya EV’ler için en iyi çözüm olmadığını, ancak rüzgar veya güneş enerjisi tasarrufu gibi büyük ölçekli depolama için son derece verimli bir yöntem olarak hizmet edebileceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu