Güncel Teknoloji HaberleriMediaTekNVIDIA

NVIDIA ve MediaTek El Konsollarına Özel İşlemci Geliştiriyor

Sektörün önde gelen şirketlerinden NVIDIA ve MediaTek, el konsollarına özel işlemci geliştiriyor. Fakat henüz tam bilgi sahibi değiliz.

NVIDIA ve MediaTek, oyun el bilgisayarlarına ve konsollarına güç verecek yepyeni bir işlemci üzerinde çalışıyor olabilir.

@XpeaGPU’ya göre, yakında NVIDIA’nın konsol oyun segmentine geri döndüğünü görebiliriz gibi görünüyor. Sızıntı yapan kişi, MediaTek’in bu segmentte iyi bir potansiyel görmesi nedeniyle NVIDIA’nın ekran kartı mimarisini içerecek yeni nesil elde taşınır oyun işlemcisi geliştirdiğini belirtiyor. Ayrıca işlemcinin, NVIDIA’nın MediaTek ile üzerinde çalıştığı diğer yarı özel şeylerden farklı olacağı ve birçok Çinli müşterinin halihazırda bu çiplere ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Sadece birkaç gün önce, NVIDIA ve MediaTek’in dizüstü bilgisayar alanında Qualcomm’un Snapdragon X Elite CPU’larını ele alacak yeni ARM tabanlı SOC’lerini sunacağı söylendi. Bu çiplerin TSMC’nin 3nm süreç düğümünü temel alması bekleniyor ve tasarımın bu yılın üçüncü çeyreğine (2024) kadar tamamlanması gerekiyor ve eşek üretiminin 2025’in ilk yarısında yapılması bekleniyor.

Bu, NVIDIA’nın AI PC segmentine yönelik kendi özel işlemcileri için ARM yoluna gittiğini ilk kez duymuyoruz. Geçen yılın raporlarında NVIDIA’nın bu yongalar üzerinde MediaTek ile birlikte çalıştığı ve TSMC’nin CoWoS paketleme teknolojisinden yararlandığı belirtiliyordu. Bu, şu anda söylentilere konu olan birim başına 300 $’lık yüksek fiyatı açıklayabilir, ancak son çipin kullanması gereken şeyin bu olup olmadığını bekleyip görmemiz gerekiyor.

NVIDIA ayrıca GTC 2024 sırasında MediaTek’in yakında çıkacak Dimensity işlemcilerinin Blackwell mimarisini temel alan yeni nesil RTX ve AI GPU mimarisini kullanacağını da resmileştirdi. Bu Dimensity işlemciler otomotiv segmentini hedefliyor ancak şu anda her iki şirketin de farklı fırsatları nasıl değerlendirdiğini görebiliyoruz. Bu bizi oyun ve el konsolları konusuna geri getiriyor.

NVIDIA, Nintendo Switch sayesinde elde taşınan oyun alanıyla oldukça alakalı olsa da, şirketin bir zamanlar her ikisi de Tegra işlemcileri kullanan Shield el tipi ve Shield TV platformları da vardı. NVIDIA ayrıca orijinal Xbox konsoluna ve Sony PS3’e de güç verdi ancak o zamandan beri geleneksel oyun konsolu pazarı, hem Zen hem de RDNA mimarilerini kullanan tamamen AMD’ye kaydı. Sony ve Microsoft’un gelecek yenilemeleri ve çeşitleri bile AMD donanımını koruyacak.

Ancak avuç içi oyun konsolları, AMD’nin bu kompakt cihazlar için özel olarak tasarlanmış Ryzen Z1 APU’larını zaten sunmasıyla son zamanlarda büyük bir yükselişe geçen bir pazar. Intel’in Core Ultra CPU’ları da bu pazarda kendine yer buldu ve öyle görünüyor ki, Shield ve Nintendo Switch işlemcileri konusunda daha önceden deneyimi olan NVIDIA da bu pazara bir kez daha girmeye çalışacak. NVIDIA’nın, özel bir tasarım kullanan Nintendo Switch dışındaki oyun konsolu ve el tipi oyun segmenti için geçerli bir SOC oluşturmayı başarabileceğini görmek ilginç olacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu