NVIDIA RTX 4090 Korkutmaya Başladı! Kabloları Yakıyor

Grafik devinin son ekran kartı NVIDIA RTX 4090, korkunç gelişmesiyle karşımızda. Kartın, güç kablosunu yaktığı bildiriliyor. İşte detaylar.

NVIDIA, geçtiğimiz haftalarda RTX 4090 serisi ekran kartını piyasaya sürmüştü. Yoğun özelliklerle gelen bu ekran kartı, performans konusunda şu anda rakipsiz. Ancak bu büyük gücün sonu iyi olmadı. Dünya’nın farklı yerlerinden gelen raporlar, yeşil grafik devi NVIDIA’nın RTX 4090 ekran kartının güç kablosunu yaktığını iddia ediyor. Detaylara göz atalım.

NVIDIA RTX 4090 Güç Kablosu Yakıyor, Şirket Olayları Araştırmaya Başladı

Tom’s Hardware’dan gelen raporlar, birkaç RTX 4090 kullanıcısının yaşadıkları durumu ortaya çıkardı. Bilgilere göre Gigabyte RTX 4090 modeline sahip olan bir kullanıcı, oyun oynadığı esnada bilgisayarından koku geldiğini ve bilgisayarının kapandığını iddia etti. Daha sonra ise RTX 4090’nın güç kablosunun yandığını gördü.

Öte yandan başka bir kullanıcı da aynı durumdan şikayet etti. Yukarıdaki markadan bağımsız olan ASUS TUF RTX 4090 modeli de aynı şekilde güç kablosunu yakmış durumda. Kullanıcı “Birkaç saat önce bir oyun seansı yapıyordum, zindan partimle Black Desert oynuyordum. Birden ekran karardı ve tüm fanlar %100 dönmeye başladı. Bilgisayarım kapandı ve bazı incelemelerden sonra güç adaptörünün hasarlı olduğu fark ettim.” dedi.

Bu korkutucu raporların üzerine NVIDIA, olayları araştırmak için bir ekip kurdu. Bir ekran kartının kablo yakabilecek bir durumda olması, genellikle üretim sırasında kaynaklanan hatalardan kaynaklanır. Böylece hatalı bir GPU, güç kablosunu yakabilir. Ancak konu RTX 4090 olunca kullanıcılar korkuyor. Çünkü bu ekran kartı aşırı pahalı ve kullanıcılar ekran kartlarının yanmasını istemiyor.

Şu anda yanma olayına ilişkin iki adet vaka mevcut. Eğer RTX 40 serilerini kapsayan yanma olayları yaygınlaşırsa, NVIDIA bu durumdan kusurlu tutulabilir. Ancak şu anda bu iki olay kullanıcı ve sahip oldukları güç kaynaklı da olabilir. Gelişmelerin nasıl ilerleyeceği henüz belli değil. NVIDIA’dan resmi açıklama bekleniyor. Detaylar için takipte kalın.

Başa dön tuşu