Güncel Teknoloji HaberleriNvidia

NVIDIA, Çin’de Yapay Zeka Sektörünü Ele Geçirmek İstiyor

NVIDIA, ABD engellerine rağmen Çin'de yapay zeka sektöründe bir numara olmak istiyor. Bunu ise çeşitli çiplerle sağlayacak.

NVIDIA, pazarın güvenini yeniden kazanmaya çalışması nedeniyle Çin’de iki farklı AI yongasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

NVIDIA Çin Pazarına Devam Etmeyi Planlıyor, Müşterilerin İlgisini Çekmek İçin İki Yeni Yapay Zeka Çipi Piyasaya Sürebilir

Reuters, NVIDIA’nın Çinli müşterilere, firmanın pazarlardaki hakimiyetini korumayı hedefleyen iki farklı AI çipinin örneklerini sunduğunu bildirdi. Örneklenen yongalarla ilgili ayrıntılardan haberimiz olmasa da, NVIDIA CEO’su Jensen Huang konu hakkında yorum yaptı ve şunları söyledi:

Şimdi bunu müşterilerimizle birlikte örnekleri test ediyoruz. Her ikisi de ek izin gerektirmeden önetmeliğe uyuyor. Bu konuda müşteri geri bildirimlerini bekliyoruz. Biz… iş için rekabet edeceğimizi ve pazara başarılı bir şekilde hizmet edebileceğimizi umuyoruz.

– NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang

NVIDIA’nın Çin pazarındaki durumu kesinlikle şirketin beklediği gibi değil, çünkü şirket, AI GPU ihracatında büyük ölçekli bir yasakla sonuçlanan ABD kısıtlamalarından büyük ölçüde etkilendi. ABD hükümetinin NVIDIA’nın H800 ve A800 AI GPU’larına yasaklama getirmesinin ardından şirket, finansal piyasalarda çok önemli bir rol oynadıkları için Çin pazarlarındaki varlığını sürdürmek amacıyla ABD ihracat politikalarıyla tamamen uyumlu olan daha fazla kırpılmış sürümler sunmaya karar verdi.

Firma buna yanıt olarak H20 SXM, PCIe L20 ve PCIe L2’yi içeren yeni bir AI GPU serisini tanıttı ancak bunlar sektörün ilgisini çekemedi ve Çinli müşteriler rakip tekliflerin çok daha uygun olduğunu gördüler. Huawei‘dekiler gibi. Bu, Çin pazarında köklü temellere sahip olan NVIDIA için bir şoktu ancak ABD yasağı deprem etkisi yarattı. NVIDIA CEO’su Çin’i ziyaret ettikten sonra Team Green bölgesel pazarlarda tutarlı kalmaya kararlı görünüyordu.

Yine de ne tür yapay zeka çiplerinin örneklendiğinin farkında olmasak da, bunlar büyük olasılıkla azaltılmış çözümler olacak, ancak daha optimize edilmiş bir şekilde, ancak bekleyip görmemiz gerekecek.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu