NVIDIA CEO’sunun ABD Ambargosu Umrunda Değil!

Çin'e yönelik ABD ambargosu için NVIDIA CEO'su tepki verdi. Çinli müşterilerle çalışmaya devam edileceğini belirtti.

Amerika ile Çin arasındaki gerilim hız kesmeden devam ediyor. ABD yeni ticaret politikasının resmi olarak uygulanmaya başlamasıyla birlikte NVIDIA CEO’su Jensen Huang, karara tepki gösterdi. Bu durumun Çin pazarında kendileri için olumsuz bir tepki yaratacağını ifade eden NVIDIA CEO’su,  Çin’e yönelik ABD ambargosu hakkında baş kaldırdı.

NVIDIA Başta Olmak Üzere Firmalar ABD Ambargosu İçin Ayağa Kalktı!

Çin pazarı Apple dahil bütün firmalar için çok önemli durumda. Çin’in ticari nüfusu ve teknolojik gelişim durumu bir çok firma ile ortak çalışması nedeniyle göz ardı edilemiyor. ABD’nin ticaret politikaları, Amerikan merkezli firmaları zor durumda bırakıyor.

Biden yönetimi Çin’e yönelik ihracat kısıtlamalarını revize etti ve çeşitli yapay zeka çiplerinin tedarikinin engellemesini de içerecek. ABD, Çin’de yapay zekanın bu denli hızlı ilerlemesinden endişeli. Çin’in kendilerine askeri bir üstünlük kazanabileceğine inanıyor. Bu nedenle NVIDIA’nın H800 ve A800 gibi AI ekran kartı tedarikini kısıtlamanın doğru hareket olacağına inanıyor. NVIDIA CEO’su ise Çin’deki pazar payını kesinlikle etkileyeceğini belirtecek bu duruma tepkisini ortaya koydu.

Çin’deki yerel bir medyaya verdiği röportajda ABD’nin ülkenin çıkarlarını iş dünyasının önünde tutma kararına saygı duyduğunu ve NVIDIA’nın sonuçta yeni uygulanan politikalara uyacağını belirtti. CEO ayrıca NVIDIA’nın küresel pazarlarda hızla genişlemeyi hedeflediğini açıkladı. NVIDIA’nın yeni politikalara uymak zorunda kalacağını sözlerine ekleyen CEO, Çinli müşterilerin en azından şimdilik uygulama dışında kalacağını belirtti.

Başa dön tuşu