Güncel Teknoloji HaberleriNVIDIAYapay Zeka

NVIDIA CEO’suna Göre Yapay Zeka Piyasası 2 Trilyon Doları Geçecek

NVIDIA CEO'su geçtiğimiz günlerde Dubai'deki Dünya Hükümeti Zirvesi'ndeki konuşmasına göre yapay zeka piyasası 2 trilyon doları geçebilir.

13 Şubat 2024 16:52

Yapay zeka hiç olmadığı kadar ilerlemeye kaydediyor. Şirketler, devletler bu alana milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bu alanın öncüsü konumunda olan NVIDIA, teknolojileri ile trende yön veriyor. NVIDIA CEO’su geçtiğimiz günlerde Dubai’deki Dünya Hükümeti Zirvesi’nde yer aldı. Bu zirvede yapay zekanın küresel ekonomi için geleceğinden bahsetti. Yapay zeka piyasası şu an bulunduğu nokta için sadece başlangıç ve insanlığın ilerlemeye tanıklık edecek daha bir çok şeyi var. Yapay zekanın küresel düzeyde de büyük bir etkiye sahip olduğunu belirten Jensen Huang, ülkelerin AI gelişmelerini destekleyen altyapı oluşturmasının hayati önem taşıdığını iddia etti.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang: Yapay Zeka Piyasası 2 Trilyon Doları Aşabilir

CEO Jensen Huang şunları ifade etti:

Gerisi, inisiyatif almak, sektörünüzü harekete geçirmek, altyapıyı olabildiğince hızlı bir şekilde oluşturmak gerçekten size kalmış.

İnsanları bu yeni teknoloji konusunda korkutmak, bu teknolojiyi mistikleştirmek, diğer insanları bu teknoloji hakkında hiçbir şey yapmamaya ve bu konuda onlara güvenmeye teşvik etmek gibi bazı çıkarlar var. Ve bunun bir hata olduğunu düşünüyorum. Bu yeni çağın başlangıcındayız ve olacak olan şu ki, dünya çapındaki veri merkezlerinde trilyon dolar değerinde kurulu veri merkezi var ve önümüzdeki 4-5 yıl içinde 2 trilyon dolar değerinde veri merkezimiz olacak. Bu, dünya çapındaki yazılımlara güç verecek ve bunların hepsi hızlandırılacak ve bilgi işlemi hızlandırmaya yönelik bu mimari, üretken yapay zeka adı verilen yeni nesil yazılımlar için ideal.

Jensen, veri merkezi segmentinin önümüzdeki beş yıl içinde 2 trilyon dolara kadar genişleyebileceğini ve sonuçta üretken yapay zeka gibi gelecekteki yapay zeka uygulamalarını besleyebileceğini ifade ediyor. Yukarıdaki rakamın bir sayısal değerden ziyade ülkelerin ekonomisini etkileme potansiyeline sahip bir değer.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu