Nintendo Switch 2 Gümbür Gümbür Geliyor

Nintendo Switch 2 gümbür gümbür geliyor. Firma, grafik yongası tarafında büyük bir değişime hazırlanıyor ve harika olacak.

Nintendo Switch 2 gümbür gümbür geliyor. Firma, grafik yongası tarafında büyük bir değişime hazırlanıyor ve harika olacak.

Nintendo’nun yeni nesil Switch 2 el konsolunun Ampere mimarisini temel alan binin üzerinde NVIDIA çekirdeğine sahip olacağına dair söylentiler ortalıkta dolaşıyor. Bu haftanın başlarında, yakında çıkacak olan el cihazının T239 SoC (Chip-on-Chip) tarafından destekleneceğinin söylendiğine dair raporlar yayınlandı. Bu SoC’nin NVIDIA tarafından tasarlandığı ve önceki nesil Ampere GPU mimarisini ve Arm CPU altyapısını kullandığı bildiriliyor.

T239 SoC’nin gerçek özellikleri ve onu üretmek için kullanılacak proses düğümü hakkında çeşitli sızıntılar oldu. Sızıntı yapanlara göre işlemci, Samsung 8nm işlem düğümünü temel alacak.

NVIDIA Orin SoC “T234” zaten yukarıda belirtilen işlem düğümünü içeriyor. Nintendo Switch 2 SoC’nin 5 nm’lik bir düğümle gelebileceğine dair söylentiler olsa da, geçmişte Nintendo’dan gördüklerimiz göz önüne alındığında bunlar biraz fazla iyimser geliyor.

GPU tarafında, kaynağa göre Nintendo Switch 2 SoC’nin 1280 CUDA çekirdeğine sahip olması bekleniyor. Bu, SoC’nin Ampere’nin SM başına 128 çekirdekli tüketici versiyonunu içereceğini ve bize 10 SM’de toplam 1280 çekirdek sağlayacağını gösteriyor.

CPU tarafında, işlemcinin 8 Cortex A78 Arm çekirdeğini paketleyeceği söyleniyor. Tüm bu çekirdekler tek bir küme içerisinde yer alıyor ve 8 MB’a kadar L3 önbelleğe sahip A78 “C” varyantını da görmemiz mümkün.

Son zamanlarda Nintendo Switch 2’nin çeşitli oyunları yerel olarak 4K 60 FPS’de çalıştırdığına ve ayrıca Ray Tracing ve NVIDIA’nın DLSS teknolojilerine tam destek sunduğuna dair söylentiler ortaya çıktı. Switch 2 el cihazının Unreal Engine 5 Matrix Awakens demosunu NVIDIA DLSS 3.1 ile çalıştırdığı gösterildi.

Şu anda Nintendo Switch 2 taşınabilir konsolu için henüz resmi bir lansman tarihi açıklanmadı, ancak önümüzdeki aylarda daha fazla bilgi gelebilir.

 

 

Başa dön tuşu