Netflix Üye Kazanırken, Zam Yapmayı Sürdürüyor

Netflix 2023'ün 3. çeyreğinde 8,8 milyon abone kazanırken, bazı ülkelerde abonelik ücetlerine zam yaptı. İşte son fiyatlar...

Netflix, henüz yayınladığı kazanç raporunda, son birkaç ayda 8,76 milyon yeni abone kazandığını ve küresel çapta toplam üye sayının 247,15 milyona ulaştığını duyurdu. Şirket, bu çeyrekte üyelikte %70’lik bir büyüme kaydeden reklam destekli planında da önemli bir artış olduğunu bildirdi. En uygun fiyatlı abonelik katmanı artık 12 ülkedeki tüm yeni kayıtların %30’unu oluşturuyor. Netflix ayrıca son dönemde birçok ülkede fiyat düzenlemeleri yaparak abonelik ücretlerine zam yaptı.

Netflix İçin Zam! Fiyat Ayarlamaları ve Plan Değişiklikleri

Değişen dinamiklere bağlı olarak Netflix fiyat ayarlamaları yapıyor. 9,99 $ tutarındaki Temel planın maliyeti artık 11,99 $ olacak ve 19,99 $ tutarındaki Premium plan 22,99 ABD dolarına yükselecek. Reklam destekli ve Standart planların fiyatı değişmedi.

Temel ve Premium planların maliyetinin artmasıyla birlikte fiyat ayarlamaları İngiltere ve Fransa’da da geçerli oldu. Birleşik Krallık’ta Temel ve Premium planlar sırasıyla 7,99 £ ve 17,99 £ olarak fiyatlandırılırken, Fransa’da Temel plan 10,99 € ve Premium plan 19,99 € olacak.

Türkiye’ye baktığımızda son zamla birlikte paket fiyatları şu şekilde oluştu:

  • Temel Paket Netflix Abonelik Ücreti: 99,99 TL
  • Standart Paket Netflix Abonelik Ücreti: 149,99 TL
  • Özel Paket Netflix Abonelik Ücreti: 199,99 TL

 

Gelir Beklentileri ve Abone Artışı

Netflix dördüncü çeyrekte gelirinin %11 artarak 8,69 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Abone artışlarının üçüncü çeyreğe benzer kalması bekleniyor.

Netflix, 2023 yılının tamamı için %20’lik bir işletme marjı hedefliyor; bu, daha önce tahmin edilen %18 ila %20 aralığının en yüksek sınırında. 2024 yılının tamamı için işletme marjlarının %22 ile %23 arasında olması bekleniyor. Şirket ayrıca 2024 yılında yönetici ücretlendirme modelinde “önemli değişiklikler” yapmayı planlıyor ve performansa dayalı ödülleri vurgulamaya devam ediyor.

Yaklaşan İçeriklerde Öne Çıkanlar

Netflix’in önümüzdeki aylarda ilk canlı spor etkinliği, The Netflix Cup, Squid Game realite şovu ve Scott Pilgrim animesi de dahil olmak üzere heyecan verici bir içerik dizisi var. Ayrıca animasyon filmleri için Skydance Animation ile çok yıllık bir anlaşma imzaladı.

Dikkate değer yapımlar arasında Adam Sandler’ın başrol oynadığı “Leo” ve en yüksek hasılat yapan stop-motion animasyon filmi Chicken Run’ın devamı olan “Chicken Run: Dawn of the Nugget” yer alıyor.

Önümüzdeki aylar, Money Heist serisindeki The Crown, Berlin’in son sezonu, realite yarışma programı Squid Game: The Challenge ve en iyi yeteneklerin yer aldığı çok sayıda film ile heyecan verici bir program vaat ediyor.

Julia Roberts, Chris Evans, Natalie Portman gibi ünlü aktörlerin rol aldığı filmlerin yanı sıra en iyi yönetmenlerin eleştirmenlerce beğenilen filmlerini de yayınlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu