Microsoft Build 2023 Etkinliğindeki Yapay Zeka Hamlesi

Microsoft Build 2023 etkinliği, Windows 11’den yeni yapay zeka eklentilerine kadar birçok yenilik ile birlikte duyuruldu.

Microsoft, geçtiğimiz gün yani 23 Mayıs tarihinde yapay zeka odaklı heyecan verici Microsoft Build 2023 etkinliğini gerçekleştirdi. Büyük ses getiren bu etkinlikte trend olan Al destekli uygulamlar ve eklentiler kilit nokta oldu. Yapay zekanın son zamanlarda önem kazandığını firmaların bu alana yaptığı yatırım ve çalışmalarla anlayabiliyoruz. Microsoft bu dev etkinliğinde Windows 11, Microsoft 365 ve yapay zeka kullanımını diğer uygulamalarında nasıl genişlettiğini duyurdu.

Microsoft Yapay Zeka Destekli Yardımcı Pilot (AI COPILOT) Özelliği Geliyor

Microsoft Copilot adında yeni yapay zeka ile güçlendirilmiş kişisel asistanı duyurdu. Bu yapay zeka destekli kişisel asistan görev çubuğunda yer alacak. Üzerine tıkladığınızda, kullandığınız uygulamadaki bir metnin çevirisi, özetlenmesi ve ayrıca bilgisayar ayarlarını değiştirebileceksiniz. Henüz yayınlanmadı fakat önümüzdeki ay herkese açık olarak test etmeye başlayacak.

TheVerge sitesine ait 5 dakikada Microsoft Build 2023 videosu

Windows 11’e cihazın pilini tüketmeden yüksek kalitede müzik dinlemenizi sağlayan ses özelliği Bluetooth Le desteği de dahil olmak üzere ufak güncellemelerle geliyor. Al Copilot özelliği Microsoft 365 ve Teams gibi uygulamalarda eklenti olarak desteklenecek.

Microsoft Edge tarayıcısı pek tercih edilmezse de Copilot eklentisi bu tarayıcı içinde desteklenecek. Kenar çubuğunda yer alacak araç, Outlook, Word, Excel ve diğerleri gibi Microsoft 365 uygulamalarında projeler üzerinde çalışmanıza yardımcı olmak için görüntülediğiniz sitedeki içeriği kullanabilir.

Windows Terminali bir AI Yükseltmesi Alıyor

Windows Terminal, GitHub Copilot ile entegrasyon olarak yapay zeka destekli bir sohbet robotu geliyor. Copilot kullanan geliştiriciler çeşitli eylemler gerçekleştirmek, kod önerileri almak ve hataları ortaya çıkartmak gibi yazılım mühendisleri için işlerini kolaylaştırıcı özelliğe sahip. Microsoft ayrıca GitHub Copilot’u WinDBG gibi diğer geliştirici araçlarına getirmeyi araştırdığını söylüyor.

Ancak Microsoft’un duyurduğu tek geliştirici odaklı güncelleme bu değil. Ayrıca , Windows dev makinelerini kurmayı ve kullanmayı kolaylaştırması gereken yeni bir Dev Home panosunu da tanıttı . Ayrıca Microsoft, yapay zeka tarafından oluşturulan uygulama inceleme özetlerini Microsoft mağazasına getiriyor ve yapay zeka kullanan Windows uygulamalarını vurgulamak için yeni bir yapay zeka merkezi sunuyor.

Bing, Artık ChatGPT’nin Varsayılan Arama Motoru

Microsoft OpenAl’e çok büyük yatırımlar yaptı. Bu yüzden Bing’in ChatGPT ‘nin varsayılan arama motoru olması çok şaşırtıcı değil. Bugünden itibaren, ChatGPT Plus kullanıcıları, Bing tarafından ortaya çıkarılan alıntıları, chatbot’un yanıtlarına eklenmiş olarak görmeye başlayacak.

Microsoft daha önce Bing için OpenTable ve WolframAlpha eklentilerini kullanıma sunacağını duyurmuş olsa da, havuzu büyük ölçüde genişletiyor. Bing yakında Expedia, Instacart, Kayak, Klarna, Redfin, TripAdvisor, Zillow ve diğer eklentileri destekleyecektir.

Başa dön tuşu