GenelGüncel Teknoloji HaberleriMicrosoftTeknoloji

Microsoft bir uygulamanın daha fişini çekti: Artık güncelleme almayacak!

Yazılım devi Microsoft, Mac için Visual Studio'yu kullanımdan kaldıracağını açıklamasının ardından bir başka uygulamanın daha fişini çekti.

Teknoloji devleri, zaman geçtikte bazı uygulama ve yazılımları sonlandırabiliyor. Microsoft da tıpkı diğer rakipleri gibi kullanılmayan veya az ilgi gören eski uygulamaları için desteğini sonlandırıyor.

Geçtiğimiz haftalarda teknoloji devi, Mac için Visual Studio’yı kullanımdan kaldıracağını açıklamıştı. ABD’li şirket şimdi de çok yakından tanınan WordPad’i kullanımdan kaldırmaya hazırlanıyor.

Microsoft, WordPad için desteğini sona erdirecek

Microsoft, muhtemelen Windows’un bir sonraki güncellemesinde WordPad’i kullanımdan kaldıracak. Bu, 1985 yılından beri Windows’un bir parçası olan basit metin düzenleyicisinin artık sonu anlamına geliyor.

XDA’nın haberine göre WordPad için desteğin sonlandıracağına dair, Microsoft belgelerinde güncellemeler yapıldı. Teknoloji devi, artık güncelleme vermeyeceği WordPad’i, artık kullanımdan da kaldıracak, fakat bunun için net bir tarih henüz ortada yok.

WordPad, Microsoft Word’ün daha az özellikli bir versiyonu olarak karşımıza çıktı. Kullanıcılar, belgelerini biçimlendirebilirken, resim ekleyip ve yazı tiplerinini değiştirebiliyor. Ancak, WordPad, Word’ün sunduğu gelişmiş özelliklere sahip değil. Örneğin, WordPad’de yazım denetimi, tablo oluşturma veya belge şablonları kullanma gibi seçenekler ne yazık ki yok.

Microsoft, WordPad’i kaldırma kararını neden aldığını açıklamadı. Ancak, muhtemelen WordPad’in artık gereksiz olduğunu düşünüyor diyebiliriz. Zira, kullanıcılar Microsoft Office uygulamalarını veya ücretsiz alternatifleri kullanabilir. Ayrıca, Windows 10’da Not Defteri gibi daha basit bir metin düzenleyicisi de mevcut.

Kaynak: XDA
Derleme: Teknoburada.net

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu