Meta Yeni ve Güçlü Yapay Zeka Sistemi Üzerinde Çalışıyor!

Wall Street Journal'in haberine göre Meta Platforms OpenAl firmasına rekabet edebilecek kadar güçlü yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor.

Wall Street Journal’ın konuya aşina kaynaklardan alıntı yaptığı haberine göre Meta şirketi OpenAl tarafından sunulan en gelişmiş yapay zeka modeliyle rekabet edecek yeni bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor.

Facebook’un ana şirketi Meta, Journal’in  yeni yapay zeka modelinin gelecek yıl hazır olacağını iddia ediyor. Bu yapay zeka modelinin ticari amaçla kullanılan Llama 2 adlı dil modelinden birkaç kat daha güçlü olacağını iddia ediyor.

Llama 2 Nedir ?

Llama 2
Llama 2

Llama 2 Temmuz ayında piyasaya sürülen açık kaynaklı yapay zeka dil modeli olarak görülüyor. Bu büyük dil modeli Microsoft’un bulut sistemi Azure platformu üzerinden hizmete sunuluyor. OpenAl’ın ChatGPT’si ve Google’ın Bard dil modeliyle rekabet eden Llama 2 doğrudan pclerde çalışabiliyor ve Amazon Web Services ve Hugging Face gibi dış sağlayıcılar aracılığıyla da kullanılabiliyor.

Meta’nın üzerinde çalıştığı bu dil modelinde değişikliğe gidebilecek ve sistem şirketlerin karmaşık metinler, analizler ve diğer çıktılar üreten hizmetler oluşturmasına yardımcı olacak.

OpanAl firmasının yapay zeka ChatGPT uygulaması geçen yılın sonlarında piyasaya sürüldü ve işletme ile kuruşlar için daha yeni yetenekler ve iş süreçlerini iyileştirmek için çözümler üretti.

Ayrıca Meta şirketi birçok dili gerçek zamanlı olarak çevirmek için SeamlessM4T adında yapay zeka modelini  tanıtmıştı. Şirket, bir blog yazısında , SeamlessM4T modelinin, daha önce yalnızca ayrı modellerde mevcut olan teknolojiyi birleştirerek, yaklaşık 100 dilde metin ve konuşma arasındaki çevirilerin yanı sıra 35 dil için tam konuşmadan konuşmaya çeviriyi destekleyebileceğini söyledi.

Başa dön tuşu