Güncel Teknoloji HaberleriMediaTekTeknoloji

MediaTek Dimensity 9400, Rakibi Snapdragon 8 Gen 4’ten Daha Performanslı Olacak

MediaTek markasının yaklaşan amiral gemisi Dimensity 9400, sızıntılara göre rakibi Snapdragon 8 Gen 4'ten daha performanslı olacak.

Dimensity 9300 ile rakiplerine korku salan MediaTek, yeni çıkartacağı amiral gemisiyle bu performansını pekiştirmek istiyor. Mobil dünyasının güvenilir sızıntı kaynağı Digital Chat Station, MediaTek markasının yakın zaman içerisinde tanıtacağı Dimensity 9400 yonga setinin döngü başına komut sayısı (IPC) performansıyla rakipleri Snapdragon 8 Gen 4 ve Apple A17 Pro’dan daha iyi olduğunu ortaya attı. MediaTek’in bu işlemciyi geliştirirken ARM ile yakın işbirliği içerisinde olduğunu da iddia eden DCS, aynı zamanda Dimensity 9400’ün ARM’ın  “BlackHawk” kod adlı en yeni CPU mimarisini kullanacağını söyledi.

MediaTek Dimensity 9400 Fırtına Gibi Esecek

Qualcoom, Snapdragon 8 Gen 4’te Nuvia tarafından tasarlanan CPU çekirdeklerini kullanacak. Bu sayede CPU çekirdekleri tarafında, MediaTek ile ayrışıyor. Dimensity 9400’ün Cortex-X5 çekirdeğinin, iPhone 15 Pro’daki Qualcomm’un Nuvia çekirdeklerinden ve Apple’ın A17 Pro çekirdeğinden daha iyi IPC performansı sunduğu iddia ediliyor.

Bilmeyenler için IPC, işlemcinin verimliliğini ölçen bir değerdir. Temel olarak bir işlemci çekirdeğinin tek bir saat döngüsünde kaç talimatı yürütebileceğini gösterir. Bu değerin yüksek olması, işlemcinin daha hızlı ve performanslı olacağı anlamına gelir. Dimensity 9400’ün rakipleri karşısındaki performansını bütün işlemciler tanıtıldıktan sonra göreceğiz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu