MediaTek Dimensity 9300, Piyasadaki En Hızlı RAM ile Çalışacak

SK Hynix, en yeni LPDDR5T belleğinin, MediaTek Dimensity 9300 dahil en yeni MediaTek işlemcilerle birlikte kullanılacağını onayladı.

SK Hynix, en yeni LPDDR5T belleğinin, yeni nesil MediaTek işlemcilerle birlikte akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanım için onaylandığını duyurdu. Yonga üreticisine göre, yeni modüller LPDDR5X’ten %13 daha hızlı. Daha önce böyle bir sonucun ancak 2026’da elde edilebileceği varsayılmıştı. MediaTek Dimensity 9300 yeni nesil belliğin eşlik edeceği ilk işlemci birimi olacak.

SK Hynix, Şubat 2023’te MediaTek‘e LPDDR5T bellek örnekleri (9,6 Gb/sn’ye kadar) sağladı. Dimensity 9300 işlemci ile test edildiği noktasında bir açıklama yapılmazken, duyuruda ismi verilmeyen bir markanın amiral gemisinden söz edildi. Bu telefonun Vivo X100 serisi bir model olması bekleniyor.

MediaTek Kıdemli Başkan Yardımcısından konu hakkında şu açıklama geldi: “SK Hynix ile yakın işbirliğimizin bir sonucu olarak, MediaTek’in yeni nesil amiral gemisi Dimensity yonga seti, dünyada 9.6Gbps’ye kadar LPDDR5T hızlarında test edilen ilk yonga setidir ve geleceğin cihazlarının benzeri görülmemiş düzeyde mobil performans sunmasını sağlar” dedi. Hsu, MediaTek Kıdemli Başkan Yardımcısı.

Endüstri daha önce 2026’da yalnızca LPDDR6’nın bu bellek hızına ulaşacağını tahmin etmişti. Dimensity 9300’ün sunum tarihi henüz açıklanmadı. Daha önceki raporlara göre çip alışılmadık bir mimariye sahip olacak: Dört “büyük” Cortex-X4 çekirdeği ve dört A720. Aynı zamanda, Digital Chat Station adlı kaynak, daha önceki bir paylaşımında Dimensity 9300’ün Dimensity 9200’den %50 daha az enerji tüketeceğini söyledi.

Başa dön tuşu